MALATA, M. Analýza vztahu mezi rovnováhou a silově-dynamickou schopností dolních končetin u hráčů fotbalu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. CESA. 2024.
Práce zkoumá vztah mezi rovnováhou a silově - dynamickou schopností dolních končetin u fotbalistů. Cílem práce je zjistit, jestli lepší stabilita je předpokladem k vyšší rychlosti střely ve fotbalu, což je jeden ze zásadních faktorů vyšší úspěšnosti hráče. Teoretická část popisuje fotbal, nároky na fotbalisty v rámci tréninku a technologie, které jsou součástí moderního tréninkového procesu. Je zde také popsána střelba ve fotbale a faktory, které střelbu a její úspěšnost ovlivňují. Teoretická část je zpracována kvalitně, rešerše literatury a práce s ní je na dobré úrovni. Student vyhledal dostatek studií s podobnou tématikou. Dále jsou zde popsány přístroje použité při testování stability, což jsou Biodex Balance System a vložky Medilogic WLAN insole. Metodika i hypotéza jsou zvoleny a popsány správně. Student na konci práce poukazuje na nejednoznačnost výsledků, které může ovlivňovat více faktorů, jak objektivních, jako např. nižší počet testovaných osob, tak subjektivní, jako jsou další proměnné, které do pohybového vzorce kopu do míče vstupují, např. individuální technika kopu. Student prokázal schopnost samostatně vědecky pracovat. Celkově je práce na velmi dobré úrovni, jsou v ní jen drobné nedostatky formálního charakteru. Práci hodnotím známkou A – 95 bodů.
Téma práce je spojené se sportovními technologiemi a zabývá se rovnováhou mezi silově-dynamickými schopnostmi dolních končetinu u fotbalistů. Práce svým rozsahem 63 stran, 21 obrázků, 4 tabulek a několika příloh plně odpovídá požadavkům a rozsahu pro potřeby psaní bakalářské práce. Struktura práce se dělí na 6 kapitol, které na sebe vhodně navazují a mají logickou strukturu. Čtenář se zde v rámci teoretické práce seznámí se základními pojmy a teoretickými poznatky, které jsou potřebné pro pochopení výsledků a závěrů práce. Hlavním cílem práce je tedy analyzovat vztah mezi rovnováhou a rychlostí střely u hráčů fotbalu a ověřit hypotézu, zda lepší stabilita je předpokladem pro vyšší rychlost střely ve fotbalu. Zde oceňuji především poměrně detailní analýzu dostupných technologií používaných v současné době ve fotbale na úkor opakování zřejmých a všem známých informací (například význam pohybové aktivity pro zdraví apod.), které se často v řadě prací objevují. Autor vhodně definoval hlavní cíl práce, kterým je zjistit, jestli lepší stabilita je předpokladem k vyšší rychlosti střely ve fotbalu, což je jeden ze zásadních faktorů vyšší úspěšnosti hráče. V metodické části práce se autor věnuje stanovení hypotéz, průběhu měření a stanovenému protokolu a také poměrně detailnímu rozboru použitých přístrojů a zařízení, které byly využity v rámci měření. Zde autorovi vytýkám nedostatečné definování pojmu Sway Index, který by dle mého názoru zasloužil bližší vysvětlení i s ohledem na jeho význam pro formulaci výsledků práce. Příště bych doporučoval zmínit se i o provedení pilotního měření, které proběhlo v návaznosti na semestrální práci a jeho dalším významu pro zpracování metodické části bakalářské práce. Proces pilotování je poměrně hojně používaným postupem v řadě výzkumných prací a tedy platnou součástí metodické části práce. Výsledky zpracoval diplomant poměrně přehledně a detailně se věnuje i popisu výsledků. Autor prokázal, že se ve výsledcích orientuje a umí je i vhodně interpretovat. Celkovou úroveň práce ovlivňuje nízký počet probandů, který se však nijak neodlišuje od ostatních prací. Dle mého názoru se mohl v rámci diskuse autor vymezit a výsledky kriticky posoudit s větším množstvím odborných prací. Limity práce jsou také dle mého názoru popsány také poměrně stroze. I přes výše uvedené výtky se však jedná o velmi dobrou práci, která plně odpovídá požadavkům na psaní bakalářské práce. Práci hodnotím známkou A – 90 bodů
eVSKP id 159342