VLKOVÁ, M. Detekce vibrací pomocí optických vláken [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Dejdar, Petr

Studentka zpracovala práci na téma Detekce vibrací pomocí optických vláken. Teoretické část práce popisuje optovláknové senzorické systémy, polarizační senzory a možnosti polarizace světla. V praktické části sestavila senzorický systém a realizovala měření vibrací ovlivňující optické vlákno. Vzniklo tak měření obsahující několik stovek zaznamenaných událostí, pomocí tří různých AD převodníků, které byly později roztřízeny a označeny, čímž vznikl dataset pro využití strojového učení ke klasifikaci výsledků. Porovnala také spektra jednotlivých událostí a u vybrané události SNR jednotlivých převodníků, které prezentovala pomocí tabulky a vyhodnotila nejcitlivější převodník. Byl také aplikován filtr pro odstranění nižších frekvencí. V práci se nachází občasně chyby a překlepy a postrádám popis vlivu filtru na filtrovaný signál (například poslechové zkoušky jednotlivých nahrávek událostí) nebo zdůvodnění výběru mezních frekvencí. Studentka po dobu řešení práce pravidelně konzultovala a vytvořený dataset byl použit pro strojové učení, z čehož vznikla publikace v impaktovaném časopise. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím bakalářskou práci známkou A/90.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Münster, Petr

Cílem práce studentky byl teoretický rozbor problematiky šíření paprsku v optickém vlákně se zaměřením na polarizaci světla ve vlákně a vliv působení vibrací na polarizaci. Následně měla studentka realizovat řadu měření pro porovnání nejméně dvou typů AD převodníků a současně vytvořit dataset pro následnou automatickou detekci událostí. Na základě předložené práce je možné konstatovat, že studentka splnila zadání. Teoretická část práce nicméně místy plně nereflektuje požadavky zadání, jelikož část teorie je relevantní spíše k bezvláknové optice a vliv působení vibrací na polarizaci není blíže představen. Kromě toho se v práci vyskytuje řada nepřesností a chyb, např. reflektometrické systémy jsou obecně označeny jako OTDR, nicméně OTDR je jen jednou z technik, u FBG interogátorů s CCD snímačem nejsou zmíněna omezení v použití vlnových délek do 1100 nm, odstup signálu od šumu je označován nepřesně jako OSNR, zkratky nejsou vysvětleny, apod. V praktické části oceňuji zpracování náměrů jak v časové, tak frekvenční oblasti. Je škoda, že nedošlo ke zpracování náměrů z otevření šachty. Jak je patrné z náměrů zobrazujících klepání na víko šachty, přestože v časové oblasti není signál na první pohled výrazný, po zpracování může být detekovatelný. Celkově se jedná o dobře zpracovanou bakalářskou práci. I přes výše uvedené nedostatky, doporučuji práci k obhajobě a navrhuji hodnotit známkou B, 81 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
81

Otázky

eVSKP id 151084