MELECHOVSKÝ, O. Simulace vlivu teploty a proudění vzduchu v poli rozvaděče s frekvenčním měničem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Ve své diplomové práci, zadané firmou ABB s.r.o., se p. Bc. Ondřej Melechovský zabýval simulací vlivu teploty a šíření vzduchu v poli rozváděče s frekvenčním měničem. Diplomant docházel na konzultace pravidelně a připraven a dokázal během diskuze přinést vlastní nápady, které by byly vhodné pro začlenění do diplomové práce. Vzhledem k složitosti rozváděčové techniky, jako sestavy mnoha přístrojů, se student potýkal s problémy, které dokázal pomocí dostupné literatury a katalogů vyřešit. V teoretické části se diplomant zabývá popisem přestupu tepla a možnostmi chlazení rozváděčů. Student dále popisuje software SolidWorks Flow Simulation a seznámil se s konstrukčním řešením rozváděče ABB. V praktické části prostudoval normu IEC 60890, podle které vypočítal oteplení pro čtyři zadané varianty, které srovnal s výsledky simulací. Během vytváření simulací dokázal zjednodušit model tak, aby byly zachovány důležité části rozváděče a simulace se tak moc neodklonila od reality, navíc zjemnil síť na nejkritičtějších místech, pro zpřesnění výsledků. V poslední části navrhl pan Melechovský několik konstrukčních úprav pro zlepšení odvodu tepla. Kladně hodnotím i soustředění na ekonomickou stránku, kdy zjednodušením montážního panelu, docílil možného snížení nákladu a montážních časů výrobku. Tato úprava je plně použitelná k dalšímu vývoji pro firmu ABB. Diplomové práci bych vytkl, z formální a grafické strany, některá nešťastně volená slova a kvalitu některých obrázků.
Student svoji diplomovou práci na téma Simulace vlivu teploty a proudění vzduchu v poli rozvaděče s frekvenčním měničem vypracoval v rozsahu 64 stran a rozdělil ji do 8 hlavních kapitol. V úvodu práce se student soustředí na základní teorii přestupu tepla, na kterou navazuje teoretickým rozborem vlivu teploty a vlhkosti na elektrotechnická zařízení. Dále se autor zabývá problematikou chlazení rozvodných zařízení s podrobnějším zaměřením na zkoumaný typ rozvaděče a zakončuje kapitolu popisem normy pro klasifikaci konstrukčních opatření, které brání nebezpečnému dotyku, vniku cizích částic a vody. Následuje kapitola zaměřená na použitý typ simulačního SW SolidWorks Flow Simulation a použitou metodu konečných objemů a popisem použitého výpočetního algoritmu. V další části autor rozebírá řešený typ ropzvaděče a normu IEC 60890, která specifikuje metodu výpočtu oteplení vzduchu uvnitř rozváděče nízkého napětí s přirozenou konvekcí vzduchu. Následuje kapitola zaměřená na nastavení použitého simulačního SW SolidWorks Flow Simulation. Vzhledem k náročnosti výpočtu autor pro své řešení používá zjednodušený 3D model rozvaděče. V poslední části jsou rozebrány výsledky analýz pro dané varianty. Uváděné výsledky jsou přehledně prezentovány ve formě barevných obrázků a grafů, které jednotlivé varianty prezentují a poukazují na dosažené výsledky. Práce je po formální stránce zpracována kvalitně, obrázky jsou v dostatečné ostrosti. Jedině obrázky zobrazující zjemnění výpočetní sítě by mohly detailně poukázat na rozložení buněk použitých na plechové díly. Nedává dostatečnou představu o struktuře vytvořené sítě a jeví se, že počet buněk na profil plechu není úplně dostatečný. V práci student splnil požadované zadání, a proto práci hodnotím stupněm B -85.
eVSKP id 95085