DOMANSKÝ, O. Plně analogové akvarium pro pěstování tropických rostlin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Na zadaném projektu pracoval student systematicky a se zájmem, konzultací využíval v průběhu celého semestru. Lze konstatovat, že cíle projektu se podařilo splnit a výsledné zařízení je funkční. Při realizaci byla úspěšně zohledněna i cenová stránka věci, celý systém je vpodstatě postaven na známém a levném časovači 555. I zde je však možné nalézt drobné nedostatky. Jedná se například o jas diod v liště, který nelze stáhnout na minimum při slunečném počasí. Diodová lišta mohla být zpracována precizněji a ošetřena proti korozi, která se již nyní objevila. Invencí by zde bylo, kdyby nebyla tato lišta souvislou plochou ale propouštěla shora světlo. Od této myšlenky student nakonec bohužel upustil. Dalším problémem je nespolehlivost ve specifikaci časové konstanty, pokud je tato definována Antoniovým imitančním konvertorem. Po formální stránce nevykazuje práce výrazné nedostatky. Celkově jsem s prací i přístupem studenta spokojen.
Studentova práce se zaměřuje na vytvoření jednoduchého analogového systému pro ruční i automatickou kontrolu (osvětlení) některých vlastností prostředí, kde se pěstují cizokrajné rostliny. Systém zahrnuje bloky pro kontrolu vlhkosti (v podobě mlhy) a proudění vzduchu, osvětlení s automatickou regulací jasu dle denní doby a kapkového zavlažování v nádobě akvária. Některé komponenty byly použity jako finální výrobky jiných firem, některé student sám navrhl a vyrobil (osvětlení) a pro všechny bloky vytvořil napájecí a ovládací jednotku. K tomu vesměs využil základních obvodů s tranzistory a časovači 555. Celkem podrobně je zpracována specifikace klimatických podmínek subtropického a tropického pásma pro rostliny tam žijící. V této práci to je asi namístě. Student využívá minima citací literatury v souvisejícím textu s určitou problematikou. Což pak pro čtenáře působí tak, že např. osobně navštívil oblasti, o kterých píše, a zmapoval místní klimatické podmínky. Význam některých informací je zmateně popsán. Místy je technické vyjadřování velmi nepřesné nebo nekorektní (ventilátor nemá vstupní, ale napájecí napětí). Některý obecný komentář (např. ke stabilizátorům) je zbytečně rozsáhlý (závěrečné práce nejsou skripta). Práce se má zaměřit na popis, návrh a zdůvodnění konstrukce (což tam je), ale ne už tolik na historii vývoje součástky a detaily některých integrovaných obvodů (k tomu se stačí odkázat na datasheet). Nelze psát, že hodnota je obecně uznávaná, ale zdůvodnit ji např. výpočtem. V některých souvislostech nesedí označení prvku se schématy. Popis některých principů činnosti není zcela korektní (např. vybíjecí tranzistor obr. 6.2). Spouštěcí impulz v obr. 7.2 musí být záporný. TL082 neobsahuje JFET, ale diferenční pár na bázi JFET. Důkaz funkčnosti PWM byl proveden měřením, ale i simulační výsledky na obr. 7.11 mohly být provedeny pro více hodnot odporu fotorezistoru a ukázána závislost střední hodnoty proudu na odporu fotorezistoru či v měření pak na osvětlení. K formální stránce mám celkem dost připomínek. Občas chybí slova, vyskytují se i neúplné věty, některé věty postrádají přísudek, místy se vyskytují gramatické chyby a hrubky. V práci je zmatek v indexech a formálním zápisem fyzikálních veličin a jednotek, občas nevhodná kombinace symbolů, která vede ke zmatení čtenáře (Ic jako proud kolektorem i jako celkový proud - nevhodné). Místy student používá nepříliš technické vyjadřování a nevhodné výrazy. Odkazy na rovnice se dávají do kulatých závorek. Na obr. 7.8 není závislost odporu na napětí, ale napětí na čase. Praktická realizace dokládá, že zařízení by mohlo sloužit k zamýšlenému využití. Navrhuji hodnocení C/72 b.
eVSKP id 73147