ŠINDELÁŘ, M. Kalibrace snímačů úhlu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Beneš, Petr

Diplomová práce navazovala na předchozí semestrální projekt. Cílem práce bylo ověření metod kalibrace přesných snímačů úhlu a realizace měřicího přípravku pro ověření metodiky kalibrace. Pro úspěšné vypracování práce bylo nutné nastudovat problematiku přesného měření úhlu, zvládnout programovaní v prostředí LabVIEW, provést návrh mechanických komponent, sestrojit a zprovoznit měřicí přípravek. Student dokázal samostatně nastudovat potřebné znalosti a prokázal i odpovídající odborné znalosti při návrhu a realizaci přípravku. Pracoval iniciativně a samostatně, řešenému problému věnoval dostatek času během celého semestru, dílčí výsledky pravidelně konzultoval. Během práce se nesetkal s významnými problémy. Výsledkem jeho činnosti je kvalitně zpracovaný přehled problematiky přesného měření úhlu a funkční měřicí přípravek, na kterém provedl i základní ověřovací experimenty.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Klusáček, Stanislav

Cílem diplomové práce bylo ověření metod kalibrace snímačů úhlu a návrh a realizace měřicího přípravku pro kalibraci snímačů úhlu. Předložená práce obsahuje celkem 98 stran včetně příloh s obvyklou skladbou v teoretické a praktické části. Teoretická část popisuje vyčerpávajícím způsobem přehled principů snímačů úhlu a s ohledem na zadání jsou detailněji popsány optoelektronické snímače. Jsou uvedeny charakteristické parametry těchto snímačů i přehled trhu přesných optoelektronických inkrementálních enkodérů. Dále jsou precizně popsány a názorně vysvětleny metody kalibrace těchto snímačů včetně popisu způsobů kalibrace vybraných metrologických autorit (ČMI,PTB, NMIJ, NIST). Teoretická část z pohledu oponenta zcela postihla problematiku velmi hodnotnou formou. V praktické části práce pak byl realizován požadovaný návrh přípravku pro kalibraci inkrementálního enkodéru pro kalibraci typu „self“, vycházející z metody dynamické rekonstrukce úhlových intervalů (TDR) a počítající i s budoucím rozšířením o referenční enkodér. Je obsažen i návrh a realizace měřicího kanálu pro rotační enkodér s kvadraturním obdélníkovým signálem. Měřicí kanál byl realizován na hardwarové platformě firmy NI a to včetně funkčního naprogramovaného softwaru v prostředí programem LabVIEW. Uvedený kalibrační přípravek byl otestován pomocí série uvedených měření. Praktická část práce je též psána výstižně a logicky, jsou uvedeny diskuze k provedeným měřením, které ale mohly být více detailněji popsány, ale nemám k nim vážných připomínek. Zadání diplomové práce lze hodnotit po stránce odborné i časové jako náročné. Diplomant prokázal velmi dobrou orientaci v problematice, zvolená koncepce i postup řešení vedl k úspěšné realizaci zadání. Závěr shrnuje a vystihuje výsledky a přínos práce, uvádí též doporučení pro zlepšení. Po grafické a formální stránce je práce na velmi kvalitní úrovni, je vyvážená po stránce teoretické i praktické. Chyby či překlepy se nevyskytují a po lingvistické stránce je velmi dobře čitelná. Rozsah stěžejních kapitol práce odpovídá jejich důležitosti. Tabulky, grafy i obrázky umožňují představu o dané problematice. Jsou správně uvedeny citace a odkazy na ně v textu. V předložené diplomové práci jsou shrnuty a naplněny všechny potřebné informace a jsou splněny všechny body zadání práce. Odevzdaná práce a v ní dosažené výsledky bez jakýchkoliv pochyb svědčí o inženýrských schopnostech diplomanta, práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A/95.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 103022