ŘEDINA, R. Model fibrilace síní [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Diplomant Richard Ředina se ve své práci věnoval návrhu a implementaci 2D a 3D modelů srdce a následné simulaci normální a patologické elektrické aktivity myokardu síní a komor. Tato problematika rozhodně nepatří mezi jednoduché a vyžaduje propojení znalostí z oblasti matematiky a fyziologie srdce. Studentovi se to rozhodně povedlo, přestože se musel zorientovat ve velkém množství rozmanité odborné literatury a nově osvojit simulační prostředí Comsol. Poznatky z literatury vhodně využil při vytvoření matematických modelů částí srdce, simulaci patologií srdečních síní, optimalizaci parametrů modelů a detailní interpretaci výsledných průběhů napětí. Studentovi se podařilo vytvořit funkční nástroj, který může posloužit pro navazující výzkum srdečních arytmií a generování umělých EKG signálů na ÚBMI, čímž splnil zadání v plném rozsahu. Výsledky jsou v práci hojně dokumentovány a detailně diskutovány. Po formální stránce se jedná o kvalitní práci s minimálním množstvím překlepů, dobře členěnou a čtivou, bez redundantních pasáží. Student pracoval převážně samostatně, efektivně řešil problémy a byl iniciativní a aktivní při zpracování zadání. Dílčí výsledky prezentoval na studentské soutěži EEICT. Práci považuji za vydařenou a hodnotím ji stupněm A/98 b.
Student Richard Ředina se zabýval modelováním elektrické aktivace myokardu. V teoretické části práce student pečlivě popisuje veškeré teoretické znalosti nutné k vypracování praktické práce. Teoretická část práce je velmi zdařilá, student nastudoval složitou problematiku a prokázal tak vynikající schopnost práce s literaturou. V praktické části práce student navrhl tři různé modely srdce/srdečních síní, na kterých dále prováděl simulace. Model byl nejprve optimalizován při simulaci elektrické aktivace myokardu zdravého srdce a na tomto modelu byl postaven model fibrilace síní dle zadání. Veškeré optimalizační kroky a dílčí i finální výsledky jsou detailně popsány a zobrazeny v přehledných obrázcích. Nad rámec zadání byl implementován algoritmus pro extrakci EKG z navržených simulačních modelů. Ocenil bych podrobnější popis této extrakce, v popisu například chybí informace, že byl použit model zdravého srdce a postrádám tedy ukázku EKG z modelu fibrilace síní. Autor odůvodňuje nízkou maximální výchylku EKG chyběním masy svaloviny především v levé komoře. Tento důvod nekoresponduje s tím, že v modelu byly namodelovány šířky všech stěn komory právě dle levé komory (dle kap. 3.2.1). Tyto zmíněné nejasnosti jsou zanedbatelné a zmiňuji je zde především z toho důvodu, že odborná úroveň práce je na vynikající úrovni a žádné podstatné chyby se v ní nevyskytují. Po formální a jazykové stránce nemám žádné připomínky. Oceňuji, že student nastudoval velké množství informací nad rámec znalostí získaných při studiu. Navrhuji známku A, 100 bodů.
eVSKP id 134428