VACULÍK, S. Data koncentrátor senzorů a přístrojů 3D tiskárny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Arm, Jakub

Pan Vaculík se při integraci IoT systému sběru dat do 3D tiskárny musel zorientovat v rozsáhlé problematice tvorby SW pro embedded aplikace s využitím komunikačních technologií. Náročnost vypracování se také zvyšuje tím, že musel vybrané senzory namontovat pomocí navržených úchytů. I když student z části stavěl na předchozí práci, podařilo se mu systém povýšit a zprovoznit. Další přínos spatřuji v integraci sběru dat přímo z tiskové aplikace a provedení prvotní sady měření. Student pracoval samostatně, přičemž využíval konzultací, když bylo potřeba nebo když jsem šel náhodou kolem. Textová část věcně popisuje navržený systém, jeho realizaci a také konfiguraci. Obsahuje minimum překlepů a působí uceleným dojmem.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Rusnák, František

Pan Vaculík ve své práci navrhnul a implementoval systém pro sběr dat souvisejících s 3D tiskem. Práce navazuje na předchozí projekt, zaměřený na revitalizaci 3D tiskárny. Autor se dále inspiroval druhou prací, která je zaměřena na sběr provozních dat 3D tisku. První kapitola je věnována popisu dosavadního řešení CoreXY kinematiky, řídicího hardwaru tiskárny a firmwaru tiskárny. Autor zhodnotil výhody tří možností firmwarů pro tiskárny a rozhodl se ponechat stávající firmware Klipper. Podstatná část práce je věnována návrhu a realizaci senzorů, které monitorují různé parametry tiskárny. Parametry teplotních senzorů jsou přehledně uváděny v tabulkách a autor diskutuje jejich vhodné použití a umístění. Pro vyhodnocení stavu tiskárny je diskutováno několik měřených veličin, jako okolní teplota, vlhkost, teplota krokových motorů a proud vinutími, teplota procesoru jednodeskového počítače, vibrace, zvuk, koncentrace oxidu uhličitého, který vzniká při tisku, hmotnost cívky filamentu i jeho průměr a vzdálený dohled díky použití kamer. Pro sběr dat je využita platforma Arduino Nano, které zajišťuje nízkorychlostní komunikaci s měřícími moduly čidel. Výkonná platforma Raspberry Pi zajišťuje komunikaci s mikrofonními moduly pomocí I2S sběrnice. Dále student v práci uvádí popis návrhu softwaru, který obsluhuje komunikaci pro příjem měřených dat a jejich následné uložení, komprimaci a odeslání na server. Student popisuje optimalizaci ukládání dat do souboru pomocí fronty a navíc oceňuji snahu o zabezpečení komunikace pomocí autorizačních údajů. Na závěr práce student diskutuje možná zlepšení dosavadní mechanické konstrukce 3D tiskárny. Přiloženy jsou grafy měřených veličin a reálné trajektorie tiskové hlavy pro testovací vzory. Pro zpřehlednění struktury softwaru slouží přiložené UML diagramy. Autor čerpal celkově z 36 zdrojů, přičemž mnohé odkazují na technické dokumentace součástek a internetové technické články. Rozsah práce je dostatečný a celkový technický popis je na velice dobré úrovni. Pouze zřídka se objevují méně formální věty. Práci proto hodnotím A 95 body.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 159822