PANCÁK, M. Systém sledování změn v pasivních optických sítích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student Bc. Matej Pancák vypracoval diplomovou práci zabývající se problematikou monitorování provozu optických sítí. V teoretické části student vhodně rozebral danou problematiku optických sítí tak i samotného implementačního procesu. Ke své práci použil vhodnou literaturu, do které zahrnul i oficiální dokumentaci pro jednotlivé technologie. V praktické části student rozebral a popsal své navržené řešení a některé části kódu, čímž vysvětlil funkčnost celého svého řešení. Student svoje postupy dostatečně konzultoval s vedoucím práce a předvedl funkční řešení, které lze otestovat v reálném provozu. Student ve své diplomové práci prodiskutoval i úskalí pro nasazení na novější systémy než GPON. Ačkoliv po praktické části bylo zadání splněno, v popisu práce je odkazováno na retenční politiku Kafky, která není v práci dostatečně vysvětlena. Vložené úryvky kódu jsou dobře popsány. Ve srovnání s teoretickou částí bych uvítal i detailnější popis praktické části. Po formální stránce se v práci vyskytuje pár zkratek, které nejsou vysvětleny nebo mají nejednotný formát. V textu se také vyskytuje nejednotný formát referencí na obrázky (na obrázku, obr.). Na základě výše uvedeného hodnotím práci za B, 89. bodů.
Pan Bc. Matej Pancák vypracoval diplomovou práci na téma “Systém sledování změn v pasivních optických sítích”. Požadavky zadání práce byly splněny. Odborná úroveň práce odpovídá svým obsahem a zaměřením požadavkům na diplomovou práci. V práci jsou detailně popsány systémy určené k distribuci zpráv a teorie pasivní optické sítě. Dále je uveden rozbor návrhu aplikace na monitorování a zpracování rámců gigabitové pasivní optické sítě s využitím Apache Kafka, Python a Docker. Větší důraz by měl být kladen na interpretaci výsledků práce, zejména na závěrečnou diskuzi a podpoření závěrů alespoň základním zátěžovým testem. Této problematice se věnuje pouze jedna krátká kapitola. Teoretická část je vůči praktické části nepoměrná. Praktická část obsahuje v podstatě popis a zobrazení velké části zdrojového kódu, který zabírá většinu jejího obsahu. Přiložený program je i přes nepřehledný popis jak použít všechny jeho části spustitelný a funkční. Část výsledků se nachází na externím úložišti pro její velikost. Z formálního hlediska práce vykazuje následující nedostatky. Nejednotný formát uvedení zkratky, nejednotný formát reference na obrázek (Na obrázku obr. , obrázku, obr.), nesrozumitelné úrovně kapitol do čtvrté úrovně, nejednotné odsazení odstavců, sirotci, prázdné celé stránky, například stránka číslo 25, nejednotný formát stylu odrážek (například strana 28 a 30 s tečkou a bez tečky na konci). Použití jak slovenských a anglických popisků, obrázek 2.7. Práce s literaturou je v pořádku až na špatné formátování, viz citace 20 a 21. Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě s výslednou známkou B, 88 bodů.
eVSKP id 133453