VAŇKOVÁ, K. Dostavba objektů určených pro FA a FaVU VUT Brno v areálu Údolní [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Makovský, Zdeněk

Posudek vedoucího práce Dostavba objektů určených pro FA a FaVU VUT Brno v areálu Údolní Bc. Kristýna Vaňková Předložená diplomová práce Dostavba objektů určených pro FA a FaVU VUT Brno v areálu Údolní, kterou vypracovala Bc. Kristýna Vaňková splňuje požadavky na řešení zadané problematiky. Autorka pracovala variantně na konceptech a prokázala vlastní přístupy k řešené problematice. Architektura Hlavní snahou bylo zpřístupnit vnitroblok veřejnosti, kudy protáhla pěší osu z přilehlých parků (Špilberk a Kraví hora). Z hlavního exponovaného nároží (křižovatky Údolní/Úvoz) historickou budovou proniká výrazně převýšený vstup upozorňující na uměleckou povahu instituce ukrývající se za zdmi. Vstup do galerie zároveň slouží oběma fakultám. Je spojujícím prvkem i komunikačním prostředkem s městem. Vnitroblok je z velkém míry zastavěn industriálními (po vzoru Warholovy The Factory) halami, které se jako křídla připojují k historickým objektům a dodávají jim to, co sami neumí, nabídnou (prostorné umělecké ateliéry). Další nový třípodlažní objem je spojený s rekonstrukcí a dostavbou přednáškové haly při ulici Údolní, který bude sloužit ateliéru multimedií. Velké přesuny zeminy v rámci výstavby gipsotéky a krytého podzemního parkoviště nejspíš přispějí k prodražení návrhu, což vykompenzuje nenáročná výstavba ateliérových hal. Provoz Napříč městským blokem prochází pěší komunikace, což může přispět k otevření a veřejné popularitě instituce. Na druhou stranu bude třeba vyřešit bezpečnost a ochranu spojenou s otevřením bloku. Konstrukce Lehké ocelové haly vytváří prostorné a světlé místo pro umělce. Dokonale naplňuje jejich potřeby, aby se mohly rozvinout jejich smělé myšlenky. Na podobném principu funguje řada soudobých uměleckých škol. Otázkou je, jak tyto prostorné objekty vhodně umístit ve svahu ve středu metropole. Diplomovou práci Bc. Kristýny Vaňkové doporučuji k obhajobě a navrhuji klasifikaci B 85. V Brně dne 17. 05. 2017 Doc. Ing. arch. Zdeněk Makovský MgA. Ing. arch. Petr Šmídek, Ph.D.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B 85 Předložená diplomová práce Dostavba objektů určených pro FA a FaVU VUT Brno v areálu Údolní, kterou vypracovala Bc. Kristýna Vaňková splňuje požadavky na řešení zadané problematiky. Autorka pracovala variantně na konceptech a prokázala vlastní přístupy k řešené problematice.
Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Havlík, Darina

Autorka, i přes některé drobné nedostatky práce, jasně dokládá schopnost uplatnit se v profesi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Autorka vhodně využívá napojení celého areálu na městskou zástavbu, vč. dopravního řešení místa. Návrh s určitou hravostí doplňuje a oživuje stávajícího genia loci. Zajímavý je nápad s vtahováním veřejnosti do dění v oborech, zvaní na výstavy nebo jiné akce pořádané fakultami a také z toho vyplývající umístění galerií na cestě areálem.
Architektonické řešení A Předmětem diplomové práce je návrh souboru objektů pro FA, FaVU, přidružené výstavní galerie a veškerých doplňujících provozů. Architektonické řešení je zcela aktuální, v souladu s charakterem parcely, příjemně jej rozvíjí a zároveň respektuje památkovou ochranu stávajících objektů. Působivé je navržení mnohých průhledů do tvůrčích ateliérů vzinklých plasticitou jednotlivých hmot nových objektů.
Provozní řešení A Mnohé funkce a provozy jsou umístěny mimo hlavní objekty, což se zdá býti vhodným principem návrhu, ve kterém je tak podněcována vzájemná komunikace mezi umělci studujícími jak na FaVU, tak na FA a podobně tak případnými návštěvníky v době konání expozice.
Technicko konstrukční řešení B Technicko-konstrukční řešení návrhu vychází z jasné a logické potřeby prostoru pro umělce. Jsou navrženy nové velkorysé ateliéry pro tvůrčí práci s dostatkem rozptýleného světla a doplňující zázemí fakult je umístěno spíše do stávajících objektů. Zajímavé je použití profilovaného skla různých šíří na opláštění nově navržených budov.
Formální úroveň B Celkové zpracování diplomové práce je kvalitní. Autorka se ale u některých grafických příloh nechává unést vlastním návrhem natolik, že při pohledu zvenčí se může zdát na první pohled práce nesnadno čitelná, vyžadující delší studium projektu. Pro rychlou a jasnou představu by bylo dobré pozorovateli nebo investorovi prezentovat přehledné grafické provozní schema jednotlivých pater a takto rozsáhlý projekt navíc doprovodit minimáně dvěma dalšími vizualizacemi s grafickým vyznačením pozorovaného místa.
Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 99997