KOŠÚT, M. MPPT regulátor pro malé bezpilotní prostředky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Téma bakalářské práce studenta velmi zaujalo, takže na něm po celou dobu řešení intenzivně a samostatně pracoval. V úvodu řešení na základě požadavků vybral vhodný integrovaný obvod s funkcí MPPT, a doplnil je dalšími potřebnými součástkami s ohledem na vstupní a výstupní proudy a napětí. Bral v potaz nejen funkčnost, ale také rozměry, hmotnost a cenu výsledného zařízení, návrh se mnou průběžně konzultoval. Dále vyrobil funkční prototyp zařízení, díky kterému byl schopen opravit drobné chyby v původním návrhu a provést jeho optimalizaci, především z hlediska rozměrů. Nakonec vyrobil, oživil a funkčně ověřil druhý prototyp, který je již svými parametry vhodný pro montáž do cílového UAV, a splnil tak zadání práce. Vzhledem k restriktivním společenským opatřením, která byla v platnosti po dokončení druhého prototypu, proběhlo měření jeho parametrů pouze improvizovaně. Přesto však dobře dokládá plnou funkčnost zařízení, které tak umožní zlepšit výkonnostní parametry cílového UAV. Samotný text práce je logicky členěn, psán technickým jazykem, bez překlepů, gramatických i faktických chyb. V úvodu je shrnuta problematika fotovoltaických článků a akumulátorů, která poměrně rozsáhlá, ne vždy přímo souvisí se samotnou prací (různé technologie akumulátorů), ale čtenáři poskytuje ucelenější pohled na problematiku. Následuje popis návrhu a funkčnosti zařízení, který je dobře doplněn řadou obrázků a grafů. Celkově hodnotím práci jako nadprůměrnou, student projevil značnou samostatnost, dobré znalosti v oblasti elektroniky i schopnost rychle si osvojit nové poznatky.
Bakalářská práce pana Košúta zpracovává návrh MPPT regulátoru středně malého výkonu pro napájení a především dobíjení lithiových baterií ze solárních panelů. Vzhledem k plánované aplikaci jsou na návrh kladeny požadavky na vysokou účinnost, spolehlivost, nízkou hmotnost a rozměry. Jak formální, tak technické zpracování práce je na vysoké úrovni, návrh je zpracován podrobně. Práce je dotažena do podoby prototypu, který byl změřen a výsledky zpracovány. Jako zásadnější nedostatek považuji vyřazení návrhu obvodů pro balancování a komplexní dobíjení sériově zapojených lithiových článků. Student uvádí, že je dostačující články balancovat po každém použití na zemi, dále ovšem nediskutuje praktickou stránku takového řešení, tj. nutnost opakovaného vyjímání jednotlivých článků a jejich připojování do dobíjecí/balancovací stanice. Takové řešení považuji za nevhodné. Návrh tedy sestává z aplikace obvodu SM72442 a kontrolního MCU včetně programu. Z důvodu středně malého výkonu zařízení, potřebě pouze zvyšujícího měniče a především úspory prostoru bych doporučil zvážit řešení spojení synchronního zvyšujícího měniče s MSSP řízením pomocí procesoru, čímž by se ušetřil prostor pro obvody balancování akumulátoru. Výše uvedeným se práce zjednodušila, ale zato je dotažena do úplného konce, proto doporučuji k obhajobě s 80 body.
eVSKP id 126084