GARDLOVÁ, N. Kritická analýza cenové tvorby na nedokonale konkurenčním trhu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Škapa, Stanislav

Jedná se o práci, ve které autorka správně uplatnila znalosti a dovednosti, a navrhla standardní řešení, která jsou aplikovatelné v praxi. Otázka: 1) Dokážete odhadnout, jak se projeví rostoucí cena vstupů (zejména silný růst energií) na cenách vstupného? A bude to mít vliv i na cenovou elasticitu poptávky? 2) Jak jste přistupovala k porovnání tržeb tržeb vstupného na Budatínský hrad před a po úpravě ceníku (tj. Vašeho návrhu)? Vzala jste v potaz cenovou elasticitu poptávky?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C Cíl byl splněn.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C Autorka práce při řešení postupovala systémově, použila klasické, standardní metody analýzy problému a adekvátně je použila při návrzích.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D Autorka interpretuje dosažené výsledky v nevelké míře a vyvozuje závěry, které podporují cíl práce.
Praktická využitelnost výsledků C Návrhy jsou aplikovány do praxe, a jejich využitelnost bude pro firmu přínosná.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C Jsou dodrženy formální náležitosti, použitá terminologie je adekvátní, k formální stránce lze mít drobné výhrady (např. „nascanované“ obrázky, či jazykové chyby a překlepy).
Práce s informačními zdroji, včetně citací C Autorka použila omezený počet informačních zdrojů, citace odpovídají normě.
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Procházková, Kateřina

Bakalářská práce je zpracována na téma kritické analýzy cenové tvorby. Autorka při zpracování práce použila standardní metody. V první části práce vymezuje teoretické poznatky, které dále aplikuje v analytické části práce. Výhradu mám k chybějícím zdrojům v analytické části. Na analytickou část následně navazuje část návrhová, ve které autorka aplikuje poznatky z teoretické i analytické části práce. Z mého úhlu pohledu měla být kapitola 4.1 spíše zařazena do analytické části práce, neboť autorka v ní analyzuje, zda je zvolená společnost (Budatínský hrad) vhodný k aplikaci cenové tvorby formou cenové diskriminace. Z návrhové části není patrné, jak autorka došla k výši nákladů Budatínského hradu ve výšce 12 527 eur, což je klíčová informace pro další kalkulace cen pro zvolený hrad. Na druhou stranu kladně hodnotím promyšlenost návrhu v části online prodeje lístků na jméno a rozdělení stávajícího okruhu na samostatné 2 prohlídky s ohledem na potřeby zákazníků. Při vyhodnocení změny tržeb hradu autorka vycházela z průměrného počtu návštěvníků za měsíc, což mi nepřijde příliš šťastné. Neboť sama autorka v práci analyzuje počet návštěvníků v jednotlivých měsících a hlavním návrhem je rozdělení cen na 3 období. Z tohoto důvodu se domnívám, že údaj o změně ročních tržeb je značně zkreslený. Otázky k obhajobě: 1. Domníváte se, že snížení ceny při online nákupu o 0,1 eur je dostačující pro zákazníka, aby tuto možnost využil? Při online nákupu totiž musí spotřebitel přesněji predikovat např. čas vstupu do hradu apod. 2. Proč došlo k celkem velkému zvýšení ceny v kategorii "zlevněné vstupné"?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů D
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod E
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Praktická využitelnost výsledků D
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň D
Práce s informačními zdroji E
Navrhovaná známka
D

eVSKP id 143309