VLČKOVÁ, M. Znojmo - Kapucínský Klášter a hradební příkop [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Havliš, Karel

Teoretická východiska z předcházejícího semestru věnující se zejména hradebnímu okruhu historického města Znojma a problematice možnostem novostaveb, rekonstrukcí a transformací v památkové rezervaci historického jádra jsou příkladně presentována v komplexu řešení diplomové práce autorky. Architektonická studie novostavby v doteku zachovalých městských hradeb, přestavby Kapucínského kláštera, a transformace bývalého kulturního domu je vzorovou aplikací stanovených teoretických principů s využitím vhodně zvolených atuálních programů. Oceňuji zejména novou interpretaci vnitřních nádvoří odkazující nejen ke klášternímu "rajskému dvoru", ale i renesančním dvorům měšťanských domů ve Znojmě. Vhodné je i umístění specifického bydlení aktivních seniorů přímo v centru města.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B Pracovitá, vlastní snaha o vyjádření souladu urbánního a stavebního kontextu
Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Jelínek, Robert

Projekt citlivě a především komplexně řeší definici vazeb mezi historicky rostlou strukturou městských domů při náměstí a bezprostředně položeným, stavebně uvolněným prostorem parkánu a přilehlé zahrady - tento rámec opodstatňuje zasazení provozu domu pro seniory, atypicky, přímo v historickém jádru města.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Autorka urbanistický koncept zakládá na silném a pro město Znojmo signifikantním motivu atriových domů, kdy rekonstrukcí stávajícího kláštera a v podstatě jeho dostavbou tvoří přechod mezi hlavním prostorem před historickými fasádami ve veřejném prostoru a navazujícími veřejnými až polo veřejnými prostory uvnitř, jimž se snaží vdechnout nový život – pro obyvatele i příležitostné návštěvníky.
Architektonické řešení B Architektura rekonstruovaných i nově dostavěného objektu odkazuje k prvkům klasického tvarosloví zdiva, rastrovaného okny. Rekonstruované objekty s ručně omítanými fasádami jsou tak v symbióze historické zástavby. Soudobým akcentem je užití betonu nejen na fasádách uvnitř atria dostavěného objektu, jenž tak kontrastuje s kamenným patrovým soklem po vnějším obvodu objektu. Kámen koresponduje s původním hradebním zdivem. Betonové konstrukční prvky a tvarosloví fasád působí ve své strohosti patřičně a příjemně, až na pavlač objektu novostavby, které by prospělo odlehčení.
Provozní řešení B Dispozice objektů jsou přehledné, jak ve stávajícím, rekonstruovaném objektu kláštera, tak v jeho dostavěné části. Především v rámci nového objektu však postrádám, i přes možnost využití ozeleněných atrií, u jednotlivých bytů privátní exteriér (balkon, loggie), který by zvýšil užitnou hodnotu interiérů budov. Naopak jako přínosné a v rámci udržitelnosti žádoucí vnímám doplnění domu pro seniory provozy veřejnými, kulturními a sportovně-rekreačními. Více pozornosti by jistě zasloužila rekonstrukce objektu společenského, kulturního domu (Tip Klub). K této by však bylo zapotřebí aktivní participace zřizovatele, jenž je mimo rámec akademického zadání. Diskutabilní, avšak nikterak nelogické, je využití jižní část zahrady pro účely veřejného parkování.
Technicko konstrukční řešení C Přestože je stavebně-konstrukční řešení objektů jasné a z dokumentace čitelné, chybí mu podrobnost včetně předloženého detailu.
Formální úroveň B Grafická úroveň předložené práce je na velmi dobré úrovni a působí přesvědčivě. Plakátu by prospělo zjednodušení ve snaze lépe prezentovat koncept na úkor objemu.
Navrhovaná známka
B
Body
87

Otázky

eVSKP id 51066