KRČÁL, V. Ověření funkce metody Vdip na fyzikálním modelu VN soustavy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Topolánek, David

Předložená diplomová práce je zaměřena na přípravu algoritmu pro estimaci změn zpětné složky napětí a proudu, kterých lze využít pro lokalizaci nesymetrických poruch. Výsledné řešení algoritmu je zaměřeno na práci s již pořízeným poruchovým záznamem s fixní vzorkovací frekvencí, jako je např. poruchový záznam vývodových ochran. Vzhledem k cílům zpracované práce se musel autor seznámit zejména se základními metodami estimace fázorů a frekvence. Kvalita provedených analýz, jejich popis a navrhnuté řešení algoritmu dokládají, že se autor daného úkolu zhostil svědomitě a bezezbytku naplnil veškeré cíle práce. Velmi kladně hodnotím i samostatnost autora při práci, který si pro popis řešení práce zvolil osobitou cestu, kdy popisuje postupné kroky a zjištění vedoucí k výsledné koncepci zpracování algoritmu. Jak zpracování, tak i prezentace odvedené práce je na velmi dobré úrovni, což zjednoduší i budoucí navázání na výsledky této diplomové práce s ohledem na doporučení uvedená v závěru.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Drápela, Jiří

Diplomovou práci zabývající se analýzou signálu měření pro zpřesnění procedury patentované metody lokalizace poruch v sítích VN považuji z hlediska tématu a očekávaných výsledků za aktuální a s ohledem na zaměření studia za náročnou. Zvolená struktura práce není příliš obvyklá a v podstatě od prvních stran je student zaměřen na zadaný úkol. V prvních kapitolách se vypořádává s problematikou zpracování měřených signálů, která je pro následnou analýzu stěžejní, avšak vyžaduje zohlednit nestacionaritu a komplexnost průběhů, které výrazně komplikují dosažení potřebné přesnosti měření. Je možno konstatovat, že student postupoval logicky a metodicky a v případě zvolené frekvenční analýzy téměř dospěl ke správnému způsobu definice časového okna pro výpočet. Cílovým stavem by mělo být zjištění, že potřebným časovým oknem je násobek periody fundamentální Fourierovy frekvence harmonických signálů v analyzovaném průběhu. Uvedené je v současné době standardním předpokladem analýzy a bohužel musím zdůraznit, že výsledky práce mohli být zřejmě dále, pokud by uvedený poznatek nebyl cílovým stavem, ke kterému defakto student v průběhu zpracování došel, ale bodem výchozím. Přes zjevnou počáteční nezkušenost v dané oblasti se ale diplomat s problematikou vypořádal a navržené řešení lze označit za funkční, i když způsob extrakce informace potřebné pro detekci poruchy může být zcela jistě efektivnější a účinnější. To tedy znamená, že cíle byly splněny a očekávaných výsledků bylo dosaženo. Formální a jazyková stránka je bez zásadních připomínek. Z technického hlediska nám k práci následující komentáře, připomínky a související a doplňující dotazy: - V tab. 3-1 chybí jednotky. - Výsledky aplikované analýzy může a zřejmě i bude ovlivňovat typický dynamika signálů. V případě napětí potom přítomnost modulovaného signálu HDO v podobě telegramu. Byla testována i výkonnost procedury při modulaci nosného signálu HDO typickým telegramem? - Postrádám jakoukoliv referenci, která by se týkala analýze nestacionárních silových signálů, třeba i v souvislosti s FFT (DFT). V souhrnu považuji práci za jednoznačně originální, zdařilou a přínosnou, s potenciálem pro pokračování. Za hlavní přínos lze označit návrh ucelené procedury zpracování signálu pro detekci poruchy, četně parciálního otestování základních částí. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě s návrhem hodnocení 90/A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 119190