HORVÁT, J. Rozpoznávání osob podle obličeje v nefrontálních pozicích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Goldmann, Tomáš

Hodnocení je ovlivněno zejména nízkou aktivitou studenta během první poloviny letního semestru. Po konzultacích, kdy jsme si vyjasnili, jaký dataset použije, pracoval především samostatně. S výsledky jsem byl prakticky seznámen až na konci semestru. Na druhou stranu pozitivně hodnotím to, že student chodil na konzultace připravený a v dohodnutých termínech. Celkově jsem se rozhodl pro hodnocení známkou uspokojivě (D).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Zadání práce je zaměřená na problematiku rozpoznávání osob podle obličeje, konkrétně se pak zabývá problematikou rozpoznáváním osob s různým natočením obličeje. Zadání práce hodnotím jako obtížnější. Student se rozhodl zvolit vylepšení rozpoznávání osob na základě změny ztrátové funkce pro trénování neuronové sítě. Zadání považuji za splněné, ovšem s dosaženými výsledky nejsem příliš spokojený.
Práce s literaturou Student si opatřil studijní materiály svépomoci, stejně tak i ostatní bibliografické zdroje.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Ačkoliv se student účastnil hromadných konzultací, co jsem měl s ostatními studenty, tak pokrok během semestru nebyl příliš velký. Konzultace a komunikace k obsahu práce a k výsledkům probíhala především od druhé poloviny dubna. Určitě bych uvítal větší aktivitu v první polovině semestru. 
Aktivita při dokončování Aktivita při dokončování byla poměrně vysoká, jelikož bylo zapotřebí dořešit spoustu věcí, které se týkaly technické zprávy a dalších záležitosti. Finální práci jsem dostal až na začátku května, což nebylo v dostatečném předstihu, a tak bylo obtížné připravit zpětnou vazbu.
Publikační činnost, ocenění Publikační činnost ani ocenění mi nejsou známy.
Navrhovaná známka
D
Body
67

Posudek oponenta

Orság, Filip

Textová část této diplomové práce splňuje pouze minimální požadavky na rozsah a obsahuje mnoho drobných formálních a prezentačních nedostatků, které zhoršují celkový dojem z práce. Pro řešení zadání student zvolil cestu modifikace již existující neuronové sítě. Zadání tento postup nevylučuje a je to volba akceptovatelná, ačkoliv bych raději viděl i nějakou unikátní síť. Mezi pozitivně hodnocené části patří realizační výstup bohatý na experimentální výsledky. Celkově vzato se jedná o průměrnou práci a hodnotím ji jako dobrou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání
Rozsah splnění požadavků zadání
Rozsah technické zprávy
Prezentační úroveň technické zprávy 70 Text je dobře strukturovaný, kapitoly na sebe navazují a jejich obsah je pochopitelný pro čtenáře. V teoretické část text seznamuje s metodami rozpoznávání osob včetně neuronových sítí a datasetů. Následuje popis návrhu řešení a implementace, a dále pak výsledky experimentů. V tištěné verzi jsou špatně čitelné tabulky s výsledky a některé obrázky kvůli malému písmu. Některé obrázky nejsou v dostatečném rozlišení a nejsou dobře čitelné.
Formální úprava technické zprávy 60 Práce je psána slovensky a gramatickou stránku nejsem schopen posoudit. Po formální stránce práci vytýkám běžné chyby jako je chybějící mezera mezi číslem a %, desetinná tečka místo čárky u hodnot v tabulkách, chybějící interpunkce za rovnicemi, nejednotné uvádění významů zkratek (někdy slovensky, někdy anglicky, někdy kurzívou, jindy ne, apod.), místo matematického symbolu pro stupně (°) využívá slovní označení "stupeň", apod. Některá vyjádření v textu práce jsou psána podmiňovacím způsobem (např. v kapitole 3.3.1), což působí zvláštně v již hotové práci, kde by bylo vhodnější použít budoucí tvar nebo minulý tvar.
Práce s literaturou 90 Student k vypracování práce použil relevantní literární zdroje, které náležitě odcitoval. Převzaté části jsou odlišeny od vlastních úvah studenta. Citace jsou v souladu s citačními zvyklostmi. Mezi odkazy na online zdroje v podobě návodů, konferenčních článků a dokumentací, se nalézá i odkaz na jednu knihu. 
Realizační výstup 70 Realizačním výstupem měl být návrh vlastního algoritmu sítě pro rozpoznávání natočených obličejů. Student zvolil návrh několika modifikací existující sítě, což neberu jako velký nedostatek, ačkoliv bych doporučoval zkusit i návrh vlastní sítě. Výsledkem jsou modifikace neuronové sítě ArcFace, které jsou více či méně povedené. Zdrojové kódy v Pythonu nejsou téměř komentovány, ani nejsou podepsány, ale v kódu jsou alespoň zřetelně označena místa, která student přidával nebo upravoval. Převzaté knihovny jsou používány v souladu s jejich licencí. Součástí výstupu jsou i výsledky experimentů, které jsou dobře zdokumentovány v textu práce.
Využitelnost výsledků Výsledky práce lze prakticky využít v aplikacích pro rozpoznávání obličejů především v místech, kde se předpokládá různý úhel natočení na snímku. Dále je možnost navázat na výsledky práce a dále je rozvíjet.
Navrhovaná známka
C
Body
70

eVSKP id 143842