ŠERÍK, M. Moderní hermeticky těsná osvětlovací jednotka do extrémních podmínek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Kincl, Zdeněk

Zadáním této bakalářské práce bylo navrhnout a realizovat hermeticky těsnou svítilnu do extrémních podmínek. Během řešení projektu student pracoval samostatně, konzultace využíval jen zřídka. Navržené řešení v zásadě splňuje zadání, avšak technická úroveň a dosažené parametry mají k dokonalosti daleko. V práci postrádám hlubší návrh spínaného snižujícího DC / DC měniče včetně ověření jeho parametrů (účinnost, zvlnění) pomocí počítačových simulací. Za nevhodné řešení lze označit převodník napěťových úrovní I2C sběrnice, ovládání svítilny není z pohledu uživatele intuitivní, intenzitu osvětlení lze měnit pouze v diskrétních krocích či chybí režim blikání. Obvodové zapojení dokovací nabíjecí stanice je převzato z Internetu, za nevhodné považuji použití pouze jednocestného usměrňovače a výhrady bych měl i k dosažené účinnosti, která se pohybuje pod 10 %. Z formálního hlediska je práce psaná přehledně do logicky navazujících celků. Práce však neobsahuje některé navržené části obvodu (usměrňovač, elektrické parametry a mechanické rozměry primární a sekundární cívky atd.). Popis jednotlivých součástek u osazovacího výkresu je nečitelný.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Využití literatury A 10/10
Splnění zadání D 32/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) E 10/20
Formální zpracování práce D 12/20
Navrhovaná známka
D
Body
64

Posudek oponenta

Kubíček, Michal

Autor se v úvodu práce zabývá vzdáleným teoretickým pozadím problému (spektrum elektromagnetického záření, lom světla…). Následuje výčet možných variant zdroje světla a akumulátoru. Celkem pochopitelně autor vybral LED diodu s velmi vysokou účinností, nicméně jelikož jde o klíčovou součást výrobku, mělo být provedeno srovnání parametrů s ostatními dostupnými typy. Do očí bijící je tvrzení autora o účinnosti LED dosahující až 250%! Spínání LED (řízení jasu) je řízeno přímo mikroprocesorem pomocí PWM na poměrně nízkém kmitočtu 31,25 kHz. To má za následek nutnost použití velké indukčnosti a kapacity na výstupu takového měniče, což je v rozporu s požadavky zadání. V dnešní době jsou běžně dostupné integrované obvody přímo určené pro řízení LED, které pracují na mnohem vyšším kmitočtu a umožňují tak realizovat velmi kompaktní regulovatelný zdroj, často i přímo digitálně řízený. Ve schématu DC-DC měniče (obr. 4.1) neodpovídá velikost indukčnosti skutečně použité hodnotě. Student při návrhu vůbec neuvažuje ztráty spínáním. Student provedl simulaci DC-DC měniče, ale není jasné, na jaké úrovni (v práci chybí i simulované schéma). Účinnost bezdrátového přenosu energie je poměrně malá, pravděpodobně by bylo možné dosáhnout vyšší účinnosti vyladěním vazebního rezonančního obvodu. V zadání práce je požadována jistá mechanická odolnost zařízení. Mechanická konstrukce ale není diskutována, autor se ani nezmiňuje o chlazení LED, které je pravděpodobně nutné. Dle přiložených fotografií je mechanická odolnost přinejmenším diskutabilní.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání F 8/20
Odborná úroveň práce C 35/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse E 10/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
D
Body
62

Otázky

eVSKP id 39266