TOMEČEK, R. Virtuální spuštění robotické svařovací a lepící linky za využití Tecnomatix - Process Simulate [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Simeonov, Simeon

Pojem virtuální dvojče se aplikuje pro rozmanité průmyslové, inženýrské aplikace. V diplomové práci studenta je tento pojem aplikován úspěšně na robotický systém pro virtuální zprovoznění robotické buňky. Je vypracován návrh virtuálního dvojčete pro robotické svařování a lepení. Student vypracoval několik alternativ robotické buňky pro bodové svařování MIG svařování a lepení dílců. Za použití software Process Simulate (Tecnomatix, Siemens) z licence od firmy Chropyňská a.s. je zpracován simulační model robotické buňky, který obsahuje roboty, otočné stoly a robotické dráhy pro procesy lepení, bodového a MIG svařování. Virtuální dvojče řeší následovně kolize jednotlivých komponentů robotické buňky a koordinace pohybů robotů, upínacích přípravků, svařovacích kleští a bezpečnostních rolet operátorů.Student pracoval samostatně a konzultoval pravidelně problematiku i ve výrobním podniku. Otázky: Jak se výsledky diplomové práce dále použijí ve firmě Chropyňská a.s.? Jak se za použití digitálního dvojčete optimalizují robotické systémy?Jaký je rozdíl mezi digitálním dvojčetem a simulačním modelem?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Juříček, Martin

Student R. Tomeček se ve své diplomové práci věnuje tématu virtuálnímu spuštění robotické svařovací a lepící linky za využití Tecnomatix – Process Simulate. Práce je rozdělena do dvou částí. V teoretické části se student zabývá oblastmi svařování, lepení a robotizací. V praktické části student prezentuje návrh robotizované svařovací a lepící linky ve spolupráci s Chropyňská strojírna a.s. V úvodu se student zaměřuje na koncept Průmyslu 4.0 a zdůrazňuje význam robotizace v této oblasti. Dále podrobně popisuje procesy svařování, lepení a robotizace, včetně základního rozdělení, pohonů a koncových efektorů v robotice. V praktické části student detailně popisuje návrh robotické linky a představuje tři varianty, které jsou vyhodnoceny. Zabývá se také výběrem vhodných robotů, robotických pojezdů, otočných stolů, nástrojů a dalších modelů. Samotná část je věnována tvorbě simulace v softwaru Tecnomatix - Process Simulate, ke kterému obdržel student licence od firmy Chropyňská strojírna a.s. Diplomová práce se vyznačuje komplexností a zahrnuje mnoho důležitých aspektů. Student se v návrhu zaměřil na detaily, jako je i například čištění frézkou. Negativem práce je však grafické provedení, které podkopává velmi povedenou praktickou část. Je také důležité zmínit, že návrh splňuje bezpečnostní funkce a byla provedena synchronizace robotických ramen pro zvýšení efektivity. Chválím studenta za praktickou část práce, která je na vysoké úrovni s potenciálem pro pokračování. Předloženou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou B / velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 150170