NOGHE, P. Objektivní hodnocení kvality videa v prostředí MATLAB [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Polák, Ladislav

Bakalárska práca sa zaoberá vývojom vhodného algoritmu pre hodnotenie objektívnej kvality videa a obrazu. Cieľom práce bolo preštudovanie najviac používaných metód, hlavne z oblasti objektívneho hodnotenia. V úvodných teoretických partiách práce sú popísané základné metódy pre objektívne hodnotenie krátkych videosekvencií a obrazu. Študent v druhej časti práce sa už zaoberá s návrhom vhodných algoritmov v programovom prostredí MATLAB. V realizačnej časti práce študent vytvoril 2 samostatné aplikácie, ktoré umožňujú hodnotiť krátke videosekvencie a rôzne typy obrazov s možnosťou nastavenia niekoľkých parametrov. Podľa zadania, v závere práce nechýba ani návrh koncepcie novej laboratórnej úlohy pre predmet Videotechnika a multimediálna technika. K dispozícii je aj vzorové vypracovanie novej laboratórnej úlohy. Grafické a formálne vypracovanie práce je na strednej úrovni. Jednotlivé kapitoly na seba logicky nadväzujú a sú dostatočne vypracované. V práci sa vyskytuje niekoľko terminologických a gramatických chýb . Práca s doporučenou a dostupnou literatúrou je na bežnej úrovni. Študent pracoval samostatne a konzultácie využíval pre prezentovanie výsledkov a ich vyhodnotenie. V práci chýba hlavne hlbšie vyhodnotenie získaných výsledkov. Zadanie bakalárskej práce napriek spomínaným nedostatkom považujem za splnené, odporúčam k obhajobe a navrhujem bodové hodnotenie B/82.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 16/20
Formální zpracování práce C 14/20
Využití literatury C 7/10
Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Slanina, Martin

Cílem bakalářské práce bylo vytvoření aplikace pro automatizované měření kvality videosekvencí. Student se zaměřuje na nejjednodušší metody, porovnávající hodnoty obrazových bodů referenčního a obrazového materiálu. Byly vytvořeny funkční programy pro hodnocení kvality videosekvencí a statických snímků, čímž lze považovat zadání za splněné. Zdrojový kód aplikace bohužel neobsahuje téměř žádné komentáře. Zejména postrádám informaci o charakteru šumu, který je použit k degradaci statických snímků. Student se v práci dopouští řady technických nepřesností. V první (dle mého soudu zcela zbytečné) kapitole používá nezvyklé a těžkopádné překlady názvů metod pro subjektivní testování kvality (např. "Simultánní dvojitý stimul pro kontinuální hodnocení"). V rovnici (2.2) je poněkud nešťastně použit index k pro odlišení jednotlivých barevných složek signálu - vyskytuje se pouze v sumě, nikoliv v samotném výrazu. Vztahy v kapitole 2.5. jsou uvedeny bez citace. Obrázky v kapitole 7 jsou vykresleny v podobě sloupcových grafů, což je v tomto případě velmi nepřehledné. V závěru bych ocenil důkladnější zamyšlení nad dosaženými výsledky. Grafická úprava práce je v pořádku, student si však nedělá mnoho starostí s používáním interpunkčních znamének.Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem hodnotím práci stupněm D / uspokojivě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Odborná úroveň práce D 32/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse E 11/20
Formální zpracování práce C 7/10
Splnění požadavků zadání C 15/20
Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 39254