RACKOVSKÁ, A. Studium optických vlastností tenkých vrstev oxidu titaničitého [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Zmeškal, Oldřich

Studentka si vybrala velmi obtížné téma spočívající ve zvládnutí elipsometrické spektroskopie pro charakterizaci optických vlastností tenkých vrstev. Musela zvládnout jednak matematický aparát uvedené metody, dále vlastní experimentální práci spočívající v charakterizaci vzorků (tenkých vrstev oxidu titaničitého), ale především tvorbu modelů vycházejících z elipsometrických spekter. Byla to práce časově velice náročná. Dokonce musím konstatovat, že výsledky, které získala, jsou publikovatelné. Kromě této metody charakterizovala tenké vrstvy TiO2 také pomocí UV VIS spektroskopie a profilometrie. Bakalářskou práci sepsala samostatně s minimálními zásahy z mé strany, což považuji za velmi přínosné.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Schmiedová, Veronika

Předložená práce pojednává o přípravě, charakterizaci a vyhodnocení především optických vlastností tenkých vrstev TiO2. Jednou z hlavních motivací výběru studovaného materiálu je jeho potenciální aplikace ve fotovoltaice a seznámení se s dostupnými metodami charakterizace, jejich optických vlastností, zejména pomocí elipsometrie. Práce je logicky členěna s minimem jazykových nebo formálních nedostatků. V práci je dostatečné množství literatury, i když autorka se zaměřila spíše na knihy a různé vhodné odkazy než na odborné články, kterých je v celé práci pouze 6. Silnou stránkou bakalářské práce je její experimentální část a důkladný popis použitých metod v kapitole 2.8 a 3.2. Práce přináší ucelené výsledky ohledně optických vlastností TiO2, které mohou sloužit k praktickému uplatnění. Kvalita výsledků je nesporná a doporučuji bakalářskou práci k obhajobě. Připomínky a dotazy: 1) Překlep ve jmenovateli u rovnice č. 28 2) Rovnice č. 5, 11, 23 dolní indexy kurzívou 3) U obrázku č. 17 postrádám měřítko u mikroskopických snímků pro lepší představu 4) Jaká geometrie se používala při měření reflexních UV-VIS spekter? 5) Termín void se používá bez vysvětlení. Co je to void? Proč je použit ve spektroskopickém modelu pod substrátem a v drsnosti?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 113469