ZEDNÍČEK, V. Detekce QRS založená na vlnkové transformaci [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Smital, Lukáš

Diplomová práce se zabývá problematikou detekce QRS komplexů využívající vlnkovou transformaci. Student navrhl a realizoval detektor využívající stacionární vlnkovou transformaci s volitelnými parametry a dvouprahovou detekcí průchodu nulou v jednotlivých rozkladových pásmech. V práci byly nalezeny vhodné parametry vlnkové transformace, detektor byl otestován na kompletní CSE databázi a jeho výsledky srovnány s jinými detektory. Zadání práce bylo formálně splněno. Z odborného hlediska bych vytkl celkem zbytečnou teorii o inverzní WT, která se v práci nevyužívá, přitom chybí např. názornější ukázka principu dvouprahové detekce v rozkladových pásmech. Místy se nachází nepřesný, matoucí nebo vágní popis a na důvěryhodnosti nepřidává ani fakt, že při testování vlnek db2 a sym2 (které jsou shodné) vychází rozdílné výsledky. Z formálního hledisky vytýkám především kvalitu obrázků, chybný popis svodů signálu a fakt, že praktická část práce je popsána pouze na 16 stranách.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Filipenská, Marina

Student se ve své práci zabýval návrhem metodiky pro detekci QRS komplexu pomoci vlnkové transformace. V teoretické části jsou popsány základní principy snímání a popisu EKG a vybrané metody detekce QRS komplexů. Podrobně je také rozebrána teorie vlnkové transformace a její použití pro danou problematiku. K této části bych měla následující výhrady: nekvalitní česká a anglická verze abstraktu, místy neodborné vyjadřování, stylistické a gramatické chyby a časté překlepy, špatné zacházení s termíny (např. nejsou od sebe rozlišeny pojmy kmit a vlna v popisu QRS komplexu). Dále špatné odkazování na obrázky v textu (nesprávné číslování nebo chybějící odkaz), místy nevhodné názvy obrázků, často chybějící odkazy na literaturu a nesprávně označené jednotky na svislé ose v grafech s EKG (měly by byt milivolty místo mikrovoltů, viz např. obr.5). Na obr.3 jsou aVR a aVF svody EKG přehozeny. Popis detekčních postupu je většinou nekonzistentní, příliš stručný a nejasný. Praktická část je věnována realizaci vybrané detekční metody a ověření její účinnosti na reálných záznamech. Přestože se autor snažil o podrobný popis realizované metody, v této části postrádám grafické ukázky (ilustrace), které by určitě přispěly k jednoduššímu pochopení samotného detekčního postupu a výběru optimálního nastavení algoritmu. Z dalších nedostatků práce bych mohla zmínit místy nečitelné grafy a použití špatné terminologie (např. v kapitole o hodnocení výsledků autor používá termín "selektivita" místo "senzitivita") a chybějící odkazy na některé položky ze seznamu literatury. Oceňuji ten fakt, že pro hodnocení výsledků detekce a porovnání s výsledky jiných autoru student provedl výpočet ukazatelů účinnosti detektoru pro různé typy svodů zvlášť a dohromady. Ve výrazu pro vypočet chyby by možná bylo rozumnější použít celkový počet detekovaných QRS komplexů ve jmenovateli místo počtu správně detekovaných QRS. I přes výše uvedené nedostatky jsou všechny aspekty zadání splněny. Práci hodnotím stupněm C/75b.

Navrhovaná známka
C
Body
75

eVSKP id 73081