MIKULKA, M. Třífázový střídač zakumulátorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Háze, Jiří

Student přišel s vlastním velmi časově i odborně náročným tématem, jehož výsledkem je funkční zařízení, které plní kompletní funkci elektroniky nutné pro domácí ostrovní fotovoltaickou elektrárnu. Student tak měl osobní zájem na tom, aby práci dokončil v plně funkčním stavu, což se beze zbytku podařilo a tím lze považovat zadání práce za splněné. Student v průběhu zpracování diplomové práce vzorně spolupracoval, byl samostatný, na konzultace byl nachystaný a přicházel s řadou zajímavých vylepšení, které do zařízení implementoval. Formální stránka práce splňuje všechny požadavky, kapitoly jsou logicky poskládané, v textu je jasně vysvětlená potřebná problematika. Vše je doplněno řadou obrázků a grafů, které potvrzují správnost návrhu a celého řešení. Po formální stránce bylo třeba výrazně korigovat textaci a všechna pravidla pro psaní technických zpráv, což se v konečném výsledku podařilo. Z výše uvedených důvodů navrhuji hodnocení na pomezí A a B a narhuji práci na Cenu děkana.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Boušek, Jaroslav

Cílem předložené diplomové práce bylo navrhnout konvertor pro převod stejnosměrného napětí z akumulátoru nabíjeného fotovoltaickými články na třífázové napětí s možností nastavení napětí i frekvence takto vytvořené sítě. Mělo být umožněno externí řízení a komunikace prostřednictvím dotykového displeje. Navržená koncepce umožnila dosažení dostatečné stability od pracovního kmitočtu 15 Hz až do kmitočtu 500 Hz což směrem k dolnímu i hornímu pracovními kmitočtu překračuje obvyklé požadavky na třífázové sítě. V optimálním rozsahu kmitočtu, napětí a výkonu bylo dosaženo poměrné dobré shody generovaného signálu s požadovaným tvarem. Pro standardní síť s kmitočtem 50 Hz a mezifázovým napětím 400 V je maximální výstupní výkon 2,1 kW. Stejnosměrné napětí mezi fázemi může být až 880 V a proud pro jednotlivé fáze je limitován na 2,5 A. Od komerčních přístrojů se navržené zařízení odlišuje možností pracovat ve velmi širokém rozsahu provozních parametrů, různými možnostmi komunikace a individuálním nastavováním a měřením parametrů generovaného napětí. Text předložené diplomové práce má 81 číslovaných stran a 34 stran přílohy. V příloze jsou fotografie hotového zařízení, schémata jednotlivých částí a dokumentace návrhu plošných spojů a mechanického uspořádání. Členění práce je logické, bylo by ale vhodné pečlivější rozdělení do kapitol. V textu je 30 obrázků kde jsou schémata, zobrazení konstrukčních prvků a grafy získané měřením. V seznamu literatury je 30 literárních pramenů, které jsou citovány v celé práci, především však v její první polovině. Grafické provedení je pečlivé. Formální stránka práce za odbornou poněkud pokulhává. V celé práci se vyskytují neobratné větné konstrukce a občasné použití nevhodných výrazů. Příliš dlouhé odstavce s občasnými tendencemi k povrchnosti nebo k zabíhání do zbytečných podrobností vyžadují zvýšenou pozornost čtenáře. K přehlednosti nepřispívá ani opakované vyjmenovávání požadavků na konstrukční prvky zařízení. Překlepy a přehlédnutí jsou častější, než je u diplomových prací obvyklé, při čtení ale neruší. V kapitolách 1. a 2. je mnoho volného místa na stránkách. Za nedostatek také považuji chybějící odkazy u některých rovnic (např. na str. 48 a str. 49). Formální nedostatky práce však významně nesnižují její odbornou úroveň. Zpracování takto složitého zadání zasahuje do mnoha odborností a dotažení konstrukce do stadia funkčního prototypu představuje značný objem práce. Je proto pochopitelné, že v daném časovém rozmezí bylo veškeré úsilí věnováno spíše technickým záležitostem, na revizi textu již mnoho prostoru nezbylo a závěrečná editace pravděpodobně probíhala v časové tísni. Zadání práce bylo splněno. Dosaženými výsledky a rozsahem práce překračuje standard diplomových prací a je bezpochyby přínosem pro problematiku konstrukčních řešení měničů napájených z akumulátorových baterií. Diplomovou práci pana Martina Mikulky doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 142449