TÓTH, P. Stereofonní mikrofonní předzesilovač s integorvaým A/D převodníkem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Bakalářská práce se zabývá návrhem dvoukanálového mikrofonního předzesilovače se symetrickými vstupy, integrovaným A/D převodníkem a digitálním audio výstupem. Zapojení mělo být doplněno autonomním bateriovým napájením. Celé zařízení je navrženo pomocí modulární konstrukce tvořené moduly mikrofonního předzesilovače s obvodem PGA2505, A/D převodníku s obvodem PCM1804 a řízení pomocí mikrokontroléru ATmega16. Student pracoval zcela samostatně a na konzultace nedocházel. Samotná práce podle mého názoru obsahuje nadbytečné kapitoly o historii zvuku, zcela obecné požadavky na mikrofonní předzesilovače a další audio prvky. Text práce, ke kterému jsem neměl možnost se před odevzdáním vyjádřit, obsahuje větší množství překlepů, i když formální zpracování projektu je na dostatečné úrovni. I když jsou v práci předloženy kompletní konstrukční podklady, zcela chybí návrhy jednotlivých částí, případné simulace, podrobnosti k řízení mikroprocesoru a řídícímu algoritmu, výsledky experimentálních měření a jakýkoli důkaz o experimentálním oživení prototypu předzesilovače. Zadání tak díky chybějící realizaci nepovažuji za splněné a vypracování hodnotím na poměrně nízké úrovni. Bylo by dobré, aby se student u obhajoby vyjádřil k tomu, jak a na jakém základě provedl obvodové návrhy jednotlivých modulů a zda byl realizován funkční prototyp. Pokud ano, bylo by dobré prezentovat výsledky měření a provést jejich kritický rozbor.
Student měl za úkol navrhnout koncepci audio-zařízení spojující mikrofonní předzesilovač a A/D převodník, které by umožnilo stereofonní zpracování a výstup signálu v digitální formě pro další dig. zpracování. Komplet je založen na spojování několika modulů, kde důvodem je především snadná modifikace či záměna. Zařízení je určené pro napájení z baterie. Další přídavné bloky, tj. především DC-DC měniče a stabilizátory pro vytvoření několika napájecích úrovní, mohou znamenat navýšení spotřeby. Práce obsahuje celkem podrobný rozbor problematiky, dostupných řešení a výčtů katalogových údajů. Nicméně, hned v úvodní části popisu historického vývoje technologií postrádám příslušné odkazy na literaturu, které pak jsou jen opravdu zřídka použity v průběhu celé práce a téměř není odkazováno ani na katalogové listy ani na příslušné normy DIN 455xx, i když v seznamu literatury jsou zdroje víceméně uvedeny. Z některých zápisů referencí není patrný autor. Text práce je velice znehodnocen hovorovými a nespisovnými výrazy a dalšími chybami ("model převodníka, signál prepouští, analógové"). Místy jsou ve slovech chybějící písmena či mnoho překlepů. Rovnice, pokud jsou nějaké přítomny, nejsou číslovány. Některé zkratky nejsou vysvětleny ani v textu (při jejich prvním použití), ani v seznamu zkratek, což činí práci hůře čitelnou a srozumitelnou pro nespecialisty v oblasti. Místy se diskutuje vlastnost, která není uvedena na odkazovaném obrázku, či informace zcela chybí. Naprosto postrádám jakékoliv návrhové výpočty, změřené charakteristiky či fotografie zařízení, i když technická dokumentace a podklady pro výrobu jsou v příloze uvedeny. Není jasné, zda bylo zařízení vyrobeno či nikoliv.
eVSKP id 58629