KUBÍNOVÁ, K. Terapeutická hra s biofeedbackem pro rehabilitaci dolních končetin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Koťová, Markéta

Studentka Bc. Kateřina Kubínová měla za úkol ve své diplomové práci navrhnout a realizovat rehabilitační hru s biofeedbackem pro kolenní kloub. V práci je rozebrána anatomie, fyziologie a patofyziologie kolenního kloubu. Po domluvě s fyzioterapeutkou byly navrhnuty tři fyzioterapeutické hry se zpětnou vazbou pro uživatele, které byly realizovány v programovacím jazyce C#. Při realizaci her se studentka potýkala s problémy, které vznikly díky nepochopení strukturovaného programování. Kvůli tomuto problému a také díky nepříliš dobré detekci kloubů pomocí Kinectu nejsou rehabilitační hry udělány bez chyb. Studentka rehabilitační hry strukturovala do domácí terapie. Aplikace byla vyzkoušena na 10 probandech, kteří poté rehabilitaci zhodnotili. Tato aplikace byla porovnána s jinými rehabilitačními technikami, které se používají v domácí terapii pro rehabilitaci kolenního kloubu. Formální stránka práce je na dobré úrovni, v práci se objevují výjimečně překlepy či gramatické chyby. Studentka prokázala dobrou práci s literaturou. Diplomovou práci hodnotím stupněm D/68 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
68

Posudek oponenta

Kolářová, Jana

Studentka se ve své diplomové práci zabývala možností využití biofeedbacku pro rehabilitační účely. Konkrétně se zaměřila na rehabilitaci dolní končetiny. Podrobně se seznámila s anatomií, fyziologií a patofyziologií kolene. Dále se zaměřila na postup rehabilitace po úraze kolene a po konzultaci s fyzioterapeutkou navrhla základní cviky pro terapeutický biofeedback. Aplikaci pro terapii dolních končetin dipomantka navrhla a realizovala v programovacím jazyce C#, v prostředí Windows forms. Text práce je přehledný a vychází z dostatečného počtu literárních zdrojů. Popis praktické části je však velmi strohý. Popis je zaměřen zejména na podrobný popis provádění terapie a postup při zadávání údajů do navržené aplikace. Studentka zmiňuje, že jsou využívána pro další zpracování data souřadnic charaktristických bodů (X, Y, Z) detekovaných pomocí používaného systému. Z popisu není zřejmé, jakým způsobem jsou data organizována, jak se určí body konkrétních kloubů a jak se ošetří správnost jejich detekce. V textu jsou zmíněny případy chybné detekce (obr 6.3), ale případná automatická kontrola není uvážena. Hodnocení terapie pomocí biofeedbacku je uveden včetně srovnání s používanýcmi aplikacemi. Předložená práce splňuje zadání ve všech bodech. Kapitoly jsou logicky členěny, text je srozumitelný a práce s literaturou je dostatečná. Po formální stránce je nutno vytknout časté chybějící odkazy na obrázky v textu. V praktické části chybí detailnější popis samotné práce s daty. Diplomovou práci hodnotím D/60 body.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 93540