HODULÍKOVÁ, D. Dvacet-dvacet-osm [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Havliš, Karel

Teoreticky orientované téma zvládla studentka s přehledem, využila předevší své zkušenosti dřívějšího studia na zahraniční univerzitě. Hodnotím vlastní volbu aktuálního tématu a zejména kritické hodnocení reálných možností Města Brna v konkurenci jiných měst. Logika argumentace i zvolená metoda práce je srovnatelná s úrovní doktorského studia.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 95 Systematická práce s teoretickými údaji, smysl pro komplexnost argumentů, graficky zvládnutá presentace teoretických závěrů
Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Marková,, Blanka

Souhrnné stanovisko k předložené práci vychází z komplexního posouzení aktuálnosti tématu, náročnosti řešeného problému, jeho zvládnutí na základě použitých vědeckých metod, komplexního přístupu autorky ke zkoumaným problematikám, stejné jako z hlediska dosažených výsledků. Práci lze svým zaměřením a rozsahem považovat za inovativní ve smyslu průřezového začlenění mezi více oborů a množstvím využitých teoretických rámců a výzkumných technik. Autorka prokazuje velkou schopnost samostatného analytického a koncepčního myšlení. Šíře informačních zdrojů je nadprůměrná. Velkým přínosem práce je vytvoření vlastní kategorizace kulturního dědictví města Brna a nové kategorie neexistujícího dědictví. Výstupy komparativní analýzy – tedy příklady dobré praxe ze zkoumaných evropských metropolí - jsou, na základě znalosti místního prostředí, přenositelné do Brna – výsledky práce a lessons learned tedy mohou být uplatnitelné v praxi. Práce obsahuje i podněty a návrhy pro další výzkum v oblasti kulturního dědictví, inovačního potenciálu měst a velkoformátových events.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Práce není typickým výstupem studijního programu Architektura a urbanismus, proto jsou slovně podrobněji hodnocena kritéria úroveň urbanistického řešení a formální úroveň práce. Předložená práce je výstupem inovativního propojení více oborů, a to jak urbanismu, tak geografie či sociologie. Autorka při práci využila celou škálu teoretických konceptů (včetně například governance) a výzkumných technik – ať už případové studie, komparativní analýzu, zúčastněné pozorování, tak semistrukturovaná interviews s dotčenými aktéry. Autorka vedle znalosti vývojových trajektorií komparovaných evropských metropolí prokazuje detailní znalost rozvojových strategií města Brna včetně příprav kandidatury Brna na titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Výběr případových studií pro komparativní analýzu je fundovaně vyargumentován. Přístup zpracování prostřednictvím case study je velmi náročný, ale zároveň v případě této práce efektivní, zvlášť pokud bylo autorčiným záměrem poukázat na best/worst practices a možnost aktuálního vymezení v kontextu kulturního dědictví, inovačního potenciálu měst a realizace velkoformátových events. Velkým přínosem práce je vytvoření vlastní kategorizace kulturního dědictví města Brna a nové kategorie neexistujícího dědictví včetně vytvoření jejich charakteristiky. Závěr práce představuje atypický formát, v rámci něhož jsou jednotlivé analýzy a strategická řešení propisovány do 13 bodů. Kromě teoretického popisu jsou znázorňovány prostorovými příklady, které jsou prezentovány schématickým designem. Práce svým zaměřením a obsahem může přispět k formování nového pohledu na zkoumanou problematiku kulturního dědictví, inovačního potenciálu měst a realizace velkoformátových events a může být podnětem pro další výzkum.
Formální úroveň C Práce obsahuje značné množství překlepů, je zřejmé, že neprošla jazykovou korekturou. Formát práce není sjednocený, stejně jako není jednotný formát citací. Popisy obrázků také obsahují velké množství překlepů, stylistická úroveň práce je nízká. Práce obsahuje i faktické chyby – autorka například přejmenovala zakladatelku EHMK Melinu Mercouri na Melini Missouri či nizozemského experta na EHMK Mattijse Maussena na Mattiasse Leudena (s. 152). Významným přínosem pro prezentaci zjištění a výstupů práce je zpracování ve formě graficky zdařilého a přehledného posteru. Popis případové studie Ostrava také není zcela přesný zejména z hlediska realizace kulturně-kreativního klastru.
Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 141108