MALEŇÁK, F. Mobilní systém pro monitorování sportovní aktivity [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozman, Jiří

Úkolem studenta bylo prostudovat základní metody aplikované při monitorování aktivit sportovců. Měl vypracovat systémový návrh technického řešení zařízení pro sledování tepové frekvence a frekvence dýchání pomocí mobilního telefonu. Pro ověření realizace měl využít mobilní telefon a mikroprocesorový systém platformy Arduino. Sledování tepové frekvence a frekvence dýchání prostřednictvím mobilní aplikace se v současné době řadí do oblasti mHealth, která je převážně využívána u tréninkových programů vrcholových sportovců. Navržený mobilní systém monitorování sportovní aktivity se skládá z části senzorů pro tepovou a dechovou frekvenci, otevřené mikroprocesorové platformy Arduino a mobilního telefonu s operačním systémem iOS. Pro sledování tepové frekvence zvolil diplomant senzor RMCM 01 využívajícím hrudní pás s dvěma elektrodami a bezdrátovým přijímačem, pro frekvenci dýchání pak Flex senzor 2.2. K propojení mikroprocesoru platformy Arduino s mobilním telefonem a navázání komunikace s operačním systémem iOS byla využita vývojová deska Blend Micro. Předložená práce podrobně popisuje jednotlivé fáze návrhu i realizace, programové prostředí a postupy ovládání jednotlivých možných funkcí. Ověření funkce navrženého a realizovaného systému bylo provedeno pomocí sporttesteru Polar S 610j a hodinek pro tři úrovně zatížení : v klidu, při mírné zátěži – chůzi a při zátěži – běhu. Objektivní hodnoty pro posouzení funkce systému byly pak získány ergospirometrickým systémem METALYZER 3B-R2 v laboratoři sportovní medicíny Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Diplomant využil také konsultace u prof. Schuberta při svém studijním pobytu na univerzitě UMIT v Rakousku. Na zadaném tématu diplomové práce pracoval student zcela samostatně a iniciativně aplikoval dílčí poznatky ze současně prováděných experimentů. Prokázal tak schopnost samostatné tvůrčí práce. Výsledky předložené práce poslouží k optimalizaci zátěžových dávek při tréningu běžců nebo cyklistů. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím výborně.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Čížek, Martin

Předložená diplomová práce o rozsahu 99 stran se zabývá návrhem a realizací přenosného zařízení pro monitorování fyziologických parametrů sportovců při jejich tréninkových aktivitách. Z hlediska proveditelnosti měření na pohybujícím se sportovci a přínosu pro co největší množinu sportovních disciplín autor uvažuje jako nejrelevantnější parametry tepovou (TF) a dechovou frekvenci (DF). Úvod práce se zabývá rešerší dostupných technických řešení pro měření TF a DF. Z hlediska měření TF jsou porovnávána řešení sport testerů založená na principu fotoelektrické pletysmografie a řešení založená na snímaní elektrických projevů srdeční činnosti. Pro měření DF jsou srovnávány metody založené na měření impedance tkáně v hrudním koši během dýchání, měření pomocí hrudního pásu s tenzometrem a metody na bázi spektrální analýzy EKG signálu. Pro realizaci mobilního systému bylo vybráno řešení využívající komerčně dostupný hrudní pás pro měření TF na principu snímání EKG. Ten je pro měření DF doplněn o odporový snímač ohybu snímající respirační pohyby hrudníku. Signály z obou senzorů jsou vyhodnocovány mikroprocesorovým modulem Blend Micro na bázi platformy Arduino, který pak odesílá prostřednictvím rozhraní Bluetooth data k dalšímu zpracování do specializované aplikace běžící na mobilním telefonu iPhone. Po formální stránce je diplomová práce téměř perfektní, jedinou formální výtku mám k provedení schémat zapojení na obr. 21 a 23, která neodpovídají normám. Dle mého názoru měl autor namísto výstupu z programu Fritzing raději použít některý ze standardních systémů pro kreslení el. schémat. Výsledkem práce je komplexní mobilní systém pro monitorování tepové a dechové frekvence při sportovním tréninku. Pro úspěšné zvládnutí vytyčeného cíle musel student zvládnout praktické aspekty návrhu digitálních obvodů a mikroprocesorové techniky, programování aplikací pro mikroprocesorovou platformu Arduino a programování uživatelského softwaru pro mobilní telefony iPhone. Funkčnost celého systému je doložena vyhodnocením reálných měření. Nad rámec zadání je věnována poměrně velká část textu i popisu vývoje aplikací pro mobilní telefon. Diplomová práce působí dojmem, že se student problematice věnoval s plným nasazením a že je schopen samostatně řešit složité inženýrské problémy. Zadání bylo bezezbytku splněno, práci hodnotím známkou VÝBORNĚ/98 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Otázky

eVSKP id 84473