PAKOSTA, L. Speciační analýza arsenu v environmentálních vzorcích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Vašinová Galiová, Michaela

Student Lukáš Pakosta vypracoval bakalářskou práci na téma „Speciační analýza arsenu v environmentálních vzorcích“. Práce byla realizována ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu, kde byla provedena veškerá experimentální činnost pod vedením Mgr. Romany Michalicové. Cílem práce bylo vytvořit metodiku pro speciaci arsenu zahrnující optimalizaci podmínek extrakce arsenových specií ze vzorků půd a bioty a také optimalizaci pracovních parametrů HPLC jako separační metody s online detekcí pomocí ICP-QqQ-MS. Závěr práce je věnovaný analýze reálných vzorků odebraných v brněnském parku Lužánky. Student k experimentální činnosti přistupoval aktivně a s entusiasmem. V krátké době si osvojil praktické aspekty stopové analýzy a práci s pokročilou analytickou metodou HPLC-ICP-MS. Na dobré úrovni zvládl zpracovat experimentální data, která vyžadovala korekci kvůli překryvu vybraných arsenových specií. Samotné vypracování bakalářské práce však bylo spojeno s nedostatečnou aktivitou studenta, která se projevila především na nedostatečném studium literatury a využití poznatků z literatury pro interpretaci dat a formulaci závěrů. Přes uvedené výtky je nutné zdůraznit, že student Lukáš Pakosta zvládl velmi náročnou problematiku speciační analýzy a práce splňuje kritéria kladená na tento typ prací.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Využívání konzultací při řešení práce B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Závěry práce a jejich formulace B
Kvalita zpracování výsledků B
Celkový přístup k řešení úkolů B
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování C
Využití poznatků z literatury C
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Novotná, Marie

Student Lukáš Pakosta ve své bakalářské práci na téma Speciační analýza arsenu v environmentálních vzorcích vypracoval metodiku pro stanovení specií arsenu ve vzorcích půd a jehličí. Student měl možnost využít pro danou problematiku špičkového vybavení v laboratoři na Centru dopravního výzkumu. Bakalářská práce obsahuje konvenční strukturu: úvod, teoretickou a experimentální část a výsledky a diskusi. Kapitoly v teoretické části jsou logicky řazeny a nabízí čtenáři náhled do řešené problematiky. Arsen jako prvek sám o sobě je velmi zajímavý a jeho vlastnosti, použití a uplatnění jsou v literatuře široce a detailně popsány, čehož je využito v Teoretické části práce. Dojem ale snižuje množství překlepů či pravopisných chyb a na mnoha místech chybné formulace: str. 4 …jako látka do skupiny A, u kterých byly prokázány karcinogenní účinky…, str. 4 Hmotnostní spektrometr je analytická metoda, která má v současnosti přední postavení, jelikož povoluje kvantitavní stanovení prvků a jejich izotopů. Str. 20 Zvolená vlnová délka pokračuje do detektoru, kterým může být např. fotonásobič s fotokatodou. Str. 20: Také je možná speciační analýzu. V experimentální a výsledkové části jsou uvedeny výsledky optimalizace metodiky a speciační analýzy vzorků půd a bioty. Je zřejmé, že bylo provedeno velké množství experimentů, které ale mohly být v práci detailněji popsány, zejména v kapitole 4.3.2 Vzorky jehličí. Bakalářské práce splňuje nároky a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování C
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 148829