KANIOK, V. Model chytré domácnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Cílem bakalářské práce pana Kanioka bylo vytvoření modelu chytré domácnosti pro potřeby výuky. Cílem práce bylo vytvoření modelu, na kterém je možné demonstrovat kompatibilitu zařízení různých výrobců. Do budoucna je zamýšleno vypisování témat závěrečných prací na nová zařízení z této oblasti. Tento model potom bude sloužit pro testování funkčnosti těchto zařízení na simulaci bytu. Student prezentoval výsledky své práce veřejně na studentské konferenci EEICT, kde se umístil na 3.místě. Teoretická a programová část práce je zdokumentovaná velmi dobře, ale praktická část je zdokumentovaná nedostatečně. To bylo pravděpodobně způsobeno časovou tísní, kdy student rozvolnil studium a této práci věnoval pouze jeden semestr. Výsledná práce je na dobré úrovni. Student během semestru aktivně a pravidelně konzultoval postup své práce. Využití literatury je odpovídající typu úlohy. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 75b (C).
Pan Kaniok se ve své bakalářské práci věnuje realizaci demonstračního modelu chytrého domu. V prvních dvou kapitolách (20 stran textu) popisuje dostupné komunikační technologie a známou platformu Home Assistant, což odpovídá prvním dvěma bodům zadání. Tato rešerše je zpracována poměrně pečlivě a přehledně, jen bych některé části doporučil namísto podkapitol (např. ohledně událostí apod.) členit spíše do přehledové tabulky. Třetí – poslední kapitola shrnuje výsledky vlastní práce studenta (23 stran). Co se týče návrhu modelu, byly vybrány moduly od různých výrobců pro ukázku možnosti integrace do Home Assistant. Zde však trochu postrádám celkový konceptuální model např. ve formě blokového schématu, který by shrnoval jednak vybrané (navržené) typy komponent a jednak způsob komunikace. Na str. 44 je sice zobrazen výsledný model a jednotlivé komponenty jsou popsány v textu, nicméně pro rychlou představu bych doporučil přehlednější způsob prezentace. Následně student popisuje vlastní implementaci a testování vybraných komponent. Ačkoli zapojení některých komponent dokumentují fotografie, chybí mi zde schémata zapojení a nějaký způsob prezentace funkčnosti. Velmi zajímavý je např. model vodoměru a simulace průtoku vody s implementací odečtu stavu vodoměru. Princip funkce je popsán, nicméně nějaká ukázka reálné implementace, tj. grafický výstup, zde chybí. Naproti tomu konfigurace softwarové části je poměrně dobře a přehledně popsána. Po formální stránce je práce na poměrně dobré úrovni, vyskytuje se zde však několik překlepů a gramatických chyb. Využití literárních zdrojů je na velmi dobré úrovni. Rozsah práce je odpovídající a obsahuje popis zpracování všech bodů zadání, i když k poslední části věnující se ukázky testování funkčnosti celého zařízení mám několik výše uvedených připomínek. Předložená bakalářská práce však dle mého názoru svědčí o bakalářských schopnostech studenta, proto ji doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 78 b/C.
eVSKP id 142618