LEPCIO, P. Příprava a charakterizace samouspořádávacích polymerních nanokompozitů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Jančář, Josef

Vynikající DP vytvořená velmi samostatným diplomantem schopným využívat cizojazyčnou literaturu na základě kritické literární rešerše. Práce je opět zaměřena do velmi perspektivní oblasti a snaží se přispět k zodpovězení fundamentálních orízek o morfogenezi heterogenních polymerních soustav s prvky samouspořádávání. Práce tvoří solidní základ rukopisu pro publikaci v dobrém zahraničním časopise.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Žídek, Jan

Práce pojednává o chování polymerních nanokompozitů s matricí z polystyrenu a poly-metylmetakrylátu a jako plnivo byly použity nanočástice POSS. Práce je psána čitelně, cíle i závěry jsou definovány srozumitelně. Práci lze vytknout několik dílčích nedostatků. U literární rešerše lze kladně ohodnotit, že je poměrně obsáhlá. Nicméně, její obsah není úplně v souladu s experimentální prací. Například podstatná část literatury pojednává o efektu samouspořádání (self-assembly) a ve výsledcích toto téma není moc diskutováno. V literární rešerši opomenuta dynamické chování kaučukových sítí, které je stěžejní pro interpretaci výsledků z reologických měření. Projevuje se tam efekt, kdy elastický modul roste s amplitudou deformace „strain stiffening“. Ten souvisí se síťovou strukturou a dynamickým chováním molekul POSS jako síťových uzlů. Proto taky se reologická odezva u vzorků s/bez POSS liší. Na straně 25 jsou uvedeny parametry rozpustnosti, u kterých není jasné, jak byly získány. Z jakého důvodu jsou uvedeny pouze pro OP-POSS? Jejich srovnání s OM-POSS by pomohlo při interpretaci výsledků. S jakým záměrem bylo vybráno srovnání oktamethyl POSS a oktafenyl POSS. Jaké očekáváte rozdíly ve v chování vzorku v důsledku jiné navázané funkční skupina na POSS? Poslední připomínka se týká reologických měření. U měření „amplitude sweep“ se provádí obvykle do 100% deformace. Provádět deformace až do 10000% je zbytečné a někdy kontraproduktivní. U větší deformace je obtížné odhadnout, zda již nedošlo k porušení struktury vzorku.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 71002