HARTMAN, M. Funkční analýza rizik (FHA) malého letounu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Hlinka, Jiří

Diplomant zpracoval práci samostatně na základě poskytnutých podkladů. Při překladech a interpretaci zahr. materiálů se však nevyhnul zanesení nepřesností a nedostatků: např. použití pojmu „laminátová konstrukce“ místo zde správnějšího „konstrukce z kompozitních materiálů“ nebo použití označení „elektronické“ ve vztahu k ovládání vysouvání vztlakových klapek a trimu (správnější by bylo označení „elektrické“ označující princip ovládání). Mezi závažnější nedostatky patří odkazy na evropské předpisy JAA JAR, které již byly z velké části nahrazeny předpisy EASA CS. K tomu zřejmě došlo převzetím informací z dokumentů SAE ARP, u kterých se zatím změna nepromítla v aktualizacích. Je však třeba konstatovat, že zadání práce bylo netradiční, a že i přes uvedené nedostatky je práce prakticky využitelná (obsahuje celou řadu zajímavých informací, které lze využít při návrhu nového letounu).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Janhuba, Luboš

Cílem diplomové práce bylo vypracování funkční analýzy rizik (FHA) malého sportovního jednomotorového čtyřmístného letounu, založené na rozboru požadavků současného trhu, předpisů a následně vytvořené koncepce vybavení letounu. Diplomová práce dostatečně splňuje stanovené zadání. V první rešeršní části diplomant provádí velice stručný přehled základních parametrů soudobých sportovních letadel, který nesmyslně označuje za statistiku letadel. Tato část sumarizuje běžně známé informace, ale zásadně postrádá hlubší analýzu studované problematiky. V navazující části je představena koncepce malého sportovního letounu pro následující rozbor, nedostatkem této části je přílišná popisnost, tendence přejímat dlouhé části předpisu na úkor vlastní analýzy. Předností této části je přesné vymezení požadavků spolehlivostních požadavků dané úrovně návrhu letounu. Samotná funkční analýza rizik je provedena v dostatečném rozsahu. Avšak každá kvalitativní analýza spolehlivosti je do značné míry závislá na úsudku analytika. Pro následující použitelnost práce je nezbytně nutné uvést podmínky, při kterých jsou jednotlivé funkce analyzovány a následně klasifikovány důsledky jejich poruch. Absenci takového rozboru společně s chybějící interpretací výstupů FHA považuje oponent za největší nedostatek předložené práce. Poslední část zabývající se rozborem elektrické soustavy splňuje kladené požadavky. Obecně lze říci, že práce je zatížena nedostatkem času věnovanému jejímu vypracování, ze kterého plyne řada terminologických chyb, koncepčních vad a výše komentovaných nedostatků. Oponent práce přes výhrady považuje práci za uspokojivou a doporučuje ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 64771