MIŠÍK, Š. Bezdrátový přenos obrazu mezi PC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student Štefan Mišík pracoval na bakalářské práci s názvem Bezdrátový přenos obrazu mezi PC. V počátku své práce se student zaměřil na rozbor a možná řešení daného úkolu a to převážně na využití některé bezdrátové technologie a vhodného programové řešení k obsluze bezdrátového zařízení. Bohužel nedostatečný literární průzkum na počátku vedl k tomu, že student ihned nezvolil optimální řešení programové realizace. To se projevilo především v tom, že v průběhu řešení své práce kompletně změnil koncept řešení a i programovací jazyk, ve kterém práci realizoval. Z tohoto důvodu mu v závěru práce chyběl čas na lepší vypracování své bakalářské práce. Student Mišík pracoval samostatně a při řešení příliš často nevyužíval konzultací. Během práce jsem u studenta postrádal nějaký harmonogram, podle kterého si práci rozvrhl. Nesnáze, do kterých se dostal, řešil samostatně a bez pomoci vedoucího. Odborné znalosti studenta hodnotím kladně. Bohužel si myslím, že jich nedokázal plně využít z důvodu časové tísně. Z uvedených důvodu by častější konzultace a vyšší pracovní úsilí nepochybně přispěli k vyšší úrovni jeho práce. Na základě výše zmíněného doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji známkou D (65 bodů).
Cílem práce bylo vtvořit aplikaci přenášející obraz pomocí bezdrátového spojení mezi dvěma, či více počítači. U vzniklého řešení měla být provedena měření přenosové rychlosti, dosahu a chybovosti a zjištěné údaje porovnány s teoretickými hodnotami. Práce samotná je rozdělena do několika částí. První část se dá označit za teoretický rozbor. Je zde stručně formulován problém přenosu obrazu s pouhou zmínkou metrik důležitých pro posouzení vhodnosti přenosové technologie pro přenos obrazu, jako přenosová rychlost, chybovost, dosah, dopravní zpoždění. Dále jsou porovnány některé bezdrátové technologie, ale již jen na základě teoretické přenosové rychlosti a dosahu. Stručně jsou zmíněny síťové protokoly TCP a UDP a jejich základní vlastnosti. Rozbor jejich vlivu na vlastnosti řešení v postatě chybí. Další teoretická část je věnována kompresím JPEG a MPEG. Popisuje jejich princip, nevěnuje se však jejich chování z hlediska odolnosti vůči chybám, souvislosti s dopravním zpožděním obrazu a vztahu mezi kompresním poměrem a kvality obrazu. V teoretickém rozboru zcela postrádám vazbu rozboru na dnes zcela běžně používané systémy pro přenos streamovaného videa. Druhá část se věnuje samotnému řešení problému. Pro svoji kapacitu a dostupnost je vybrána technologie wi-fi. Z nepřesvědčivých důvodů je jako vhodná kompresní metoda označena komprese JPEG, která ale není ve výsledné aplikaci použita. Bez hlubší analýzy je jako protokol pro přenos dat zvoleno TCP, pro svoji „solehlivost“. Zbytek práce je věnován popisu různých způsobů práce s Windows Sockets, zejména Overlapped IO. Využití této pokročilejší programovací techniky při implementaci aplikace je jedinou náročnější částí práce. Co se týče měření rychlosti, dosahu a chybovosti, která jsou požadována v zadání, práce se omezuje na uvedení jediné hodnoty přenosové rychlosti pro stanovenou vzdálenost, jediné hodnoty dosahu, bez dalších podmínek a na konstatování, že při použití protokolu TCP nelze zhodnotiti chybovost kanálu. Tyto závěry nelze považovat za splnění zadání. Po slohové a formální stránce je práce zdařilá a logicky uspořádaná. Jako celkové hodnocení navrhuji 60 bodů, tedy hodnocení D.
eVSKP id 52514