KALETA, L. Obvodové realizace speciálních chaotických dynamických systémů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Petržela, Jiří

Diplomová práce byla zaměřena na experimentální potvrzení existence chaotického chování jednoduchého nelineárního dynamického systému čtvrtého řádu. Jedná se v podstatě o dva paralelní rezonanční obvody, které jsou oboustranně svázány nelineárními transkonduktancemi. S prací studenta během semestru jsem byl spokojen, student se podle mého názoru v zadané problematice dobře zorientoval. Naměřené rovinné projekce stavových atraktorů odpovídají teoretickým předpokladům, což nebývá u chaotických oscilátorů samozřejmé. V kapitole pojednávající o numerické integraci diferenciálních rovnic postrádám hlubší rozbor existujících metod, jejich výhody a nevýhody. Předložená diplomová práce má všechny náležitosti a i po grafické stránce je vydařená. Schémata na Obr. 3.1, Obr. 3.7 a Obr. 3.10 by bylo vhodné překreslit. Zadání diplomové práce považuji za splněné. Student dospěl k zajímavým výsledkům, u některých z nich je uvažováno o jejich dalším využití pro chystaný časopisecký článek. Se závěry studenta uvedenými v páté kapitole souhlasím, až na předposlední odstavec, rozebírající potlačení kubického členu transkonduktancí. Tato část mi přijde dost nesrozumitelná.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Langhammer, Lukáš

Předložená diplomová práce se zabývá návrhem a analýzou obvodů chaotických dynamických systémů na základě diferenciálních rovnic. Na základě zadání byly navrženy dva obvody dle zadaných soustav diferenciálních rovnic. Navržené obvody byly ověřeny za pomocí PSpice simulací v programu OrCAD a následně zrealizovány do podoby zapojení na nepájivém poli s užitím komerčně dostupných aktivních prvků a podrobeny experimentálnímu měření. Chování zapojení je srovnáno s numerickým řešením v programu Mathcad. Zadání práce považuji za splněné. Jedná se o poměrně zdařilou práci s minimem překlepů a dobrou grafickou úpravou. K práci mám následující komentáře. Z textu není zcela jasné, jakým způsobem byly získány soustavy rovnic, na jejichž základě jsou vytvořeny návrhy zapojení. Byly zadány vedoucím? Získány z dostupné literatury? Zvoleny studentem? V textu je zmiňován prvek OTA a je o něm mluveno jako o transadmitančním zesilovači nicméně se jedná o transkonduktanční zesilovač (převod napětí na proud). Následně tedy parametr „gm“ není transadmitance ale transkonduktance. Řazení referencí je v pořádku po referenci [14]. Po ní následuje odkaz na referenci [16] následně [15], [19]… Odkaz na referenci [2] je osamocen na začátku odstavce a na nic neodkazuje. Na straně 26 je zmínka o obyčejných diferenciálních rovnicích v textu uváděna zkratkou ODR ale zde je použita anglická zkratka ODE (Ordinary Differential Equations). Na straně 28 je zmiňován „poměrně nový typ komponentu“ s názvem proudový konvejor druhé generace (CCII). CCII je známý od roku 1970 zatímco např. pro srovnání operační zesilovač ve formě integrovaného obvodu je dostupný od začátku šedesátých let minulého století. Tvrdit o CCII, že je poměrně nový aktivní prvek je tedy poněkud sporné. Na stejné straně je zmiňován komerčně dostupný prvek EL2082, který není nijak citován. Rovnice (2.13), ve jmenovateli je (kromě jiného) uveden člen a0 ale mělo by se jednat o člen b0. Dále je používáno písmene „s“ pro značení Laplaceova operátoru. Písmeno „s“ je standardně používáno v anglické literatuře. V české literatuře se typicky používá písmeno „p“. Práci hodnotím B/85 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 159075