KASIANENKO, D. Model adaptivního streamování videa přes HTTP [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Slanina, Martin

Cílem diplomové práce bylo vytvoření simulačního modelu, který umožní analýzu adaptivního streamování přes HTTP. Student demonstroval funkčnost systému, včetně možnosti konfigurace serveru a tím zadání splnil. K textu práce mám však výhrady - text práce působí spíše jako uživatelská příručka, popisuje přímočarý postup pro konfiguraci či dosažení požadované funkce, chybí ale zasazení do souvislostí, zdůvodnění výběru konkrétních softwarových nástrojů a zhodnocení možných alternativ. Analytická část práce, která měl být pojata jako experimentální zhodnocení vlastností systému adaptivního streamování při různých konfiguracích přenosové sítě, je velmi stručná, postrádá vysvětlení všech uváděných metrik a zhodnocení rozhodovacího algoritmu klientské aplikace. V průběhu práce na projektu student pravidelně docházel na konzultace, pracoval samostatně a iniciativně a průběžně demonstroval pokrok ve věcné realizaci práce. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
68

Posudek oponenta

Prokopec, Jan

Předložená práce obsahuje postup pro vytvoření modelu drátové a bezdrátové sítě v nástroji ns-3, který je dále využíván pro modelování přenosu streamovaného videa pomocí protokolu http. Práce je psána anglicky, ale kontrola jazykové stránky práce nebyla pečlivá. Práce se obtížně čte, působí neuspořádaným dojmem. Ve druhé kapitole student popisuje postup vytvoření http client-server komunikace, ale pro lepší orientaci schází logický model sítě, jsou zde vloženy pouze převzaté diagramy ns-3 simulátoru. Vzhledem k tomu, že student pracoval se systémem Linux, je postup instalace validní pouze pro konkrétní distribuci. Jak již bylo zmíněno, práce je zaměřena na modelování client server aplikace, ale v textu student zmiňuje pouze levý a pravý virtuálni stroj, kompletně schází zdůvodnění použitých nástrojů (nginx server, dash player, …), parametrů sítí, např. proč je pro CSMA přístupovou metodu definována šířka pásma 5Mbps. Student vypnul firewall, ačkoliv se jedná pouze o http protokol, není zmíněna podpora zabezpečeného spojení atd. U nastavení bezdrátových sítí je použit základní model pro mobilitu bez jakéhokoliv vysvětlení, u mobilní sítě LTE není zřejmé, jakou šířku rádiového kanálu student používá. Na obrázcích 6.2 a 6.3 student porovnává kvalitu na počtu uzlů. Z textu není patrné, jestli je to počet klientů připojených k http serveru, v předchozích kapitolách je to jeden uzel, nebo počet klientů připojených k CSMA modelu fyzické vrstvy. Dále bych očekával, že bitrate na straně serveru se bude přepínat schodovitě podle přenosové rychlosti videa v mp4 kontejneru. Prosím o vysvětlení během obhajoby proč je použita metrika bitrate pro hodnocení kvality. V kapitole 8 je uvedeno, že se používá jiná verze virtuálních strojů, zdůvodněte. Přes výše uvedené nedostatky doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 93434