HRUŠKA, J. Prevence předávání pasivního otisku prohlížeče [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Polčák, Libor

Pan Hruška nad svou prací přemýšlel, což vedlo k tomu, že již v návrhu eliminoval některé nekonzistence, které jsem čekal, že vzniknou. Na výsledku se podepsala nestálost a nepredikovatelnost technologií, které vedla k tomu, že bylo vytvořeno samostatné rozšíření. Celkově navrhuji práci hodnotit jako velmi dobrou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Práce velmi volně navazuje na projekt JShelter. Zadání předpokládalo implementaci v Manifestu v3 (Mv3), protože se v září zdálo, že JShelter na přelomu roku bude Mv3 podporovat. Protože tomu tak není, student se odůvodněně odchýlil od zadání.
Práce s literaturou Práce vyžadovala nastudování velkého množství literatury, která v posledních přibližně 10 letech vznikla. I přes zaměření práce na pasivní fingerprinting bylo nutné i pochopení aktivního fingerprintingu, zejména z pohledu nekonzistencí. To se myslím podařilo studentovi pochopit až ke konci období určeného pro vypracování DP.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace V zimním semestru byl student na Erasmu a spolupráce trochu vázla. V letním semestru se spolupráce zlepšila, ale i tak se podařilo do problematiky plně dostat až ke konci dubna. V letním semestru průběžně vznikal prototyp rozšíření, který jsem studentovi doporučil vytvářet. Výsledkům práce by prospělo, kdyby skutečně vznikl také štít pro JShelter v manifestu V2. Byl jsem velmi spokojený se samostatností studenta týkající se ve vymýšlení technik, jak podvržený otisk smysluplně vytvářet.
Aktivita při dokončování Práce mně byla dodaná v dostatečném předstihu. Bohužel přišla zrovna v době, kdy jsem byl nečekaně zaneprázdněn a pořádnou zpětnou vazbu jsem mohl dat až po více než týdnu. Menší doporučení byly do práce integrované, na větší už nebyl čas.
Publikační činnost, ocenění Rozšíření je publikováno na Chrome Store. Výsledky práce jsou užitečné i pro projekt JShelter.
Navrhovaná známka
B
Body
81

Posudek oponenta

Hranický, Radek

Pan Hruška musel zvládnout nastudovat netriviální problematiku, samostatně navrhnout a experimentálně ověřit vhodný způsob řešení. Práce má tak spíše výzkumný nežli implementační charakter, byť implementace je také velmi zdařilá. Slabiny vidím v malém rozsahu klíčových kapitol, stručnosti některých pasáží a v množství drobných formálních nedostatků. Práci hodnotím na pomezí "B" a "C", blíže k "B".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Zadání považuji za obtížnější ze dvou důvodů. Prvním je nutnost studia poměrně netriviální problematiky fingerprintingu a navržení vhodných protiopatření. Druhým je skutečnost, že bylo nakonec nutné implementovat kompletně nové rozšíření pro prohlížeče (viz dále).
Rozsah splnění požadavků zadání Dle zadání měl student implementovat nový způsob ochrany pro rozšíření JShelter. V době implementace však v JShelter chyběla podpora pro Manifest v3 a student tak neměl možnost své úpravy vyzkoušet. Po dohodě s vedoucím nastalo odchýlení v bodech 3 a 4, kdy student namísto úprav JShelter implementoval vlastní nové rozšíření pro webové prohlížeče, kam zavedl požadovanou funkcionalitu. Na základě uvedených skutečností a po diskusi s vedoucím i studentem, jsem došel k závěru, že odchýlení bylo odůvodněné, neboť vzešlo z okolností, které student nemohl ovlivnit. Jinak zadání považuji za splněné.
Rozsah technické zprávy Technická zpráva čítá bez příloh 47 stran v LaTeXové šabloně; dle app.fit.vut.cz/normostrany celkem 69 normostran. Je tedy na pomezí mezi minimálním a obvyklým rozsahem, blíže k obvyklému rozsahu.
Prezentační úroveň technické zprávy 74 Práce je dobře strukturována a jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují. První tři kapitoly přívětivým a pochopitelným způsobem uvádějí čtenáře do problematiky a dokumentují současný stav. U kapitoly 4 bych z názvu očekával popis designu samotného rozšíření. Jsou zde však popsány jen návrhy samotných opatření proti fingerprintingu. Více o designu je pak v kapitole o implementaci, což je mírně zavádějící. Největší problém však vidím v rozsahu kapitoly 4 a zejména pak kapitoly 6. Oceňuji sice systematický přístup, ale necelé čtyři strany experimentálního vyhodnocení jsou na diplomovou práci zkrátka málo.
Formální úprava technické zprávy 73 Typografická stránka práce není špatná. Klíčové pojmy student vhodně zvýrazňuje. U grafů v obr. 6.1 mohl autor zvolit větší písmo. Na obr. 5.2 až 5.4 není odkazováno z textu. Práce je psána v angličtině, přičemž kvalita jazyka je na velmi dobré úrovni, zejména v prvních třech kapitolách. Dále (hlavně v kap. 5) lze najít drobné pravopisné chyby, např. čárky, chybějící člen, či špatné časování sloves. Po stylistické stránce bych vytknul místy opakující se slova a občas příliš komplikovaná souvětí, která je těžší pochopit. Výskyt těchto jevů však není nijak markantní. Pokud autor cílí na zahraniční uživatele, tak práce k tomu dává vhodné předpoklady. Dále bych vytknul ještě velikost písmen u anglických odkazů (např. "section 4.1" -> "Section 4.1").
Práce s literaturou 91 Práce s literaturou je velmi zdařilá. Bibliografie čítá 28 zdrojů. Citovány jsou jak vědecké články, tak specifikace a standardy dostupné online, ale i existující závěrečné práce související s projektem JShelter. Prohřešky vůči citační etice jsem žádné nenalezl.
Realizační výstup 90 Realizační výstup představuje nové rozšíření pro webové prohlížeče na bázi Chromium. Rozšíření je funkční a poskytuje ochranu proti metodám pasivního fingerprintingu za pomoci úprav Accept-language, User Agent a Device Memory v hlavičce požadavků HTTP. Součástí je přívětivé uživatelské rozhraní na bázi React, Zustand a Radix UI. Rozsah implementace je okolo dvou tisíc řádků kódu včetně přiložených testů.
Využitelnost výsledků Výsledek práce považuji za přínosný, neboť přispívá k ochraně soukromí uživatelů na webu. Instalace a použití jsou navíc snadné.
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 143706