VOCH, F. Návrh sférického mikrofonního pole [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Liska, Matej

Cílem práce bylo navrhnout a realizovat prototyp modifikovatelného sférického mikrofonního pole využitím 3D tisku včetně desky plošného spoje. Student měl zkušenosti s 3D tiskem, ale neměl téměř žádné zkušenosti s konstrukcí a návrhem desek plošných spojů, jeho postup na semestrální a následně bakalářské práci byl pomalý. Semestrální i bakalářské práci věnoval v průběhu celého roku nedostatek času a zařízení nebylo dokončeno v podobě použitelné k zamýšlenému účelu. V původním konceptu bylo uvažováno, že student navrhne zařízení, které bude možno modifikovat pro vícero technik snímání prostorového zvuku, vzhledem k praktickým aspektům byl ale v průběhu řešení bakalářské práce tento koncept nahrazen uniformním rozložením s možností výběru jednotlivých mikrofonů pro snímání zvuku softwarově. Taktéž práce s literaturou byla dostatečná, student dostal základní podklady, avšak nenalezl podobnou či jinak zajímavou literaturu, která by práci posunula na odbornou úroveň. Text práce má 40 stran, jsou v něm ale velké obrázky a tabulky, které jsou nečitelné a patří do příloh, např. deska plošných spojů - obr. 2.17. Text je tak zbytečně uměle natažený, z hlediska obsahu považuji jeho rozsah za uspokojivý. Kladně hodnotím studentovu snahu o dokončení zařízení na konci semestru. Zadání ale nebylo kompletně splněno.

Navrhovaná známka
E
Body
58

Posudek oponenta

Schimmel, Jiří

Cílem bakalářské práce bylo navrhnout a realizovat prototyp mikrofonního pole malých rozměrů a demonstrace na vybrané aplikaci. Práce ovšem popisuje pouze návrh pole pro dvě různé aplikace. Ten je poměrně komplexní a řeší řadu praktických problémů a dle mého názoru je dobrý předpoklad, že po jeho realizaci bude potřeba pouze minoritních revizí k získání zcela funkčního prototypu. Přesto nelze zaručit, že při současném návrhu DPS a jejich propojení nemůže dojít např. k problémům se synchronizací na sběrnici TDM, která je využita k připojení MEMS mikrofonů. K realizaci ale zřejmě nedošlo a výsledky ověření nejsou v textu uvedeny. V případě úspěšné realizace by byl prototyp významným přínosem pro výzkum aplikací mikrofonních polí. Textová část práce je na nízké úrovni, scházejí větné čárky, objevují se překlepy, jednohláskové neslabičné předložky na konci řádků a pravopisné chyby. V kapitole věnující se související teorii jsou jen tři rovnice, navíc bez uvedení citací. V některých částech je teorie velmi povrchní, buďto se měl student v dané části zcela odkázat na citované zdroje nebo problematiku dostatečně popsat. V Textu se objevuje špatná terminologie, místy dokonce nesmysly a celý text působí dojmem, že student nerozumí tomu, co psal. Metody rozmístění senzorů na sféře v kapitole 2 měly být uvedeny spíše v teoretické části.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 159279