HUDÁČ, T. Klasifikace a modelování LED světelných zdrojů z hlediska citlivosti na kolísání napájecího napětí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Diplomová práce je zaměřena na charakterizaci retrofitových LED světelných zdrojů dostupných na současném trhu z hlediska emise frekvenčních složek vstupního proudu a zejména odolnosti vůči kolísání napájecího napětí. Dílčí výsledky následně umožnily klasifikaci topologií napájecích obvodů vyšetřovaných LED zdrojů a byly použity pro vytvoření a ověření numerického modelu jedné z topologií. Výsledky diplomové práce přispívají k řešení mezinárodního výzkumného projektu s názvem „New algorithms for the Evaluation of Flicker in the Context of Modern Electricity Networks“, který je řešen ve spolupráci s TU Drážďany a TU Liberec. Práce naplňuje všechny body zadání, je relativně objemná, nicméně věnuje se výchozím okolnostem problému v nezbytné míře. Přesto mohla být věnována větší pozornost detailům při popisu experimentů a vyhodnocení, a u některých kapitol se nabízí možnost podrobnějšího dělení, jako například v rámci kapitoly 5. Diplomová práce je psaná v anglickém jazyce, což je pro zmíněnou mezinárodní spolupráci velmi přínosné. Na druhou stranu, text je plný gramatických chyb, které se vyskytují přibližně v každé druhé větě, což snižuje její vysokou technickou hodnotu. Jinak formální a grafické zpracování je na dobré úrovni. V několika případech nejsou v textu definovány zkratky či veličiny v místě prvního výskytu, nebo není používán jednotný oddělovač desetinných míst (kdy v některých tabulkách jsou čárky, zatímco ve zbytku práce tečky). V práci lze také nalézt menší množství technicky nepřesných či zavádějících vyjádření, či nedostatků, které jsou převážně v úvodních kapitolách 1 a 2. Nevhodné je také rozdělení topologií v kap. 2.2 na A až F, což koliduje s jinou klasifikací používající stejné označení A až D, které je použito v rámci kapitol 3 a dále. Student zpracovával dané téma samostatně a pravidelně konzultoval postup prací. Z diplomové práce je patrná výborná míra pochopení dané problematiky. Samostatnost při zpracování vlastního textu práce lze na jedné straně ocenit, na druhé straně vyšší frekvence představení dílčích textů, zejména ve finální fázi, by mohla napomoci se vyvarovat některým nepřesnostem uvedeným výše, či mohlo být i dosaženo vyšší jazykové úrovně. Odhlédneme-li od posledního jmenovaného, výsledky práce jsou cenným podkladem pro řešení uvedeného výzkumného projektu a byly prezentovány na mezinárodním fóru v rámci konference EPE 2023 a na pracovních skupinách pro standardy IEEE 519 a IEEE 1453. S přihlédnutí ke všem dílčím hodnocením a komentářům doporučuji předloženou diplomovou práci k obhajobě a hodnotím ji stupněm A/90 b.
Hodnocená závěrečná práce se věnuje LED světelným zdrojům. V práci je proveden průzkum trhu, vytipované zdroje jsou zakoupeny a velmi detailním způsobem analyzovány. V závěru práce je vyvinut a verifikován model jednoho ze zdrojů. Teoretická část je vypracována v patřičném rozsahu, mám pouze dvě drobné výtky: fázorový diagram v obr. 2 neodpovídá orientacím napětí v obr. 1 ani vzorečku (1.2); napětí by správně mělo být odečteno od G, a Z by tedy mělo být menší než G. Nerozumím zjednodušení stojícímu za vzorečkem (1.1); přijde mi, že abs(ZS)·I je samo o sobě dostatečně jednoduché. Metodiku průzkumu trhu považuji za velmi dobře navrženu. Myslím, že vhodným doplněním by byl alespoň hrubý odhad, jak velká část trhu je celkově pokryta, případně jak velká část prodejů jednotlivých analyzovaných e-shopů je pokryta deseti nejprodávanějšími modely. Rovněž u každého analyzovaného modelu LED zdroje by pak bylo vhodné uvést jeho podíl na analyzované části trhu. Laboratorní měření na vybraných vzorcích LED zdrojů jsou velmi podrobná a jsou dobře zpracována. Měření jistě zabrala mnoho laboratorního času. Ve vzorečku (4.4) chybí vysvětlení symbolu n; lze se domnívat, že jde o duplicitu celkového počtu vzorků N. Dále vzoreček pro jalový výkon (4.6) není aplikovatelný při nesinusovém průběhu proudu; je-li tato veličina použita pro výpočet účiníku v tab. 4, pak je výpočet správný, avšak veličina by se správně měla nazývat “non-active power” (IEEE 1459). Tyto nedostatky jsou vyloženě drobného charakteru. Popisovaný model jednoho z LED zdrojů je dobře nafitovaný na měřená data. Obrázek (schéma) 68 by bylo vhodné doplnit rovnicí pro lepší srozumitelnost. Největší nedostatek celé práce je jazykový. Práce je psaná v AJ (což samo o sobě oceňuji), avšak zasloužila by si projít korekturou. Užitá terminologie je v pořádku a celkově je text srozumitelný, jsou však velmi běžné gramatické (syntaktické) a interpunkční chyby. Velmi často je vedlejší věta oddělena od věty hlavní, někdy chybí sloveso (např. str. 50: „In comparison between the difference of measured input active power and nominal input power consumption given by the manufacturer.“). V závěru je jeden odstavec zopakován dvakrát („In the last part…“). Prohlášení je datováno na prosinec 2023? Zadání DP je splněno. Struktura textu je vhodně zvolena a dobře popisuje odvedenou práci. Literatura je citována v přiměřeném rozsahu. Celkově student v DP odvedl velký kus práce. Obsah práce je přínosný mj. pro vývoj vhodného modelu světelného zdroje za účelem měření úrovně flikru v distribučních sítích. Některé výsledky DP byly publikovány v příspěvku na konferenci EPE 2023. Celkově práci hodnotím kladně a navrhuji hodnocení velmi dobře (B), zejména kvůli jazyku.
eVSKP id 151313