SEDLÁK, M. Anténní předzesilovač pro měření EMI [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student provedl důkladnou analýzu problematiky návrhu anténních předzesilovačů. Věnoval se kmitočtovým parametrům, linearitě, dynamickému rozsahu, stabilitě zesilovače, šumu i přizpůsobení vstupních a výstupních obvodů a všechny uvedené parametry zahrnul do návrhu, simulace a realizace anténního předzesilovače. Realizovaný předzesilovač prověřil důkladným měřením parametrů. Realizovaný vzorek vykazuje dobrou shodu výsledků simulace s prakticky naměřenými hodnotami. Student velmi dobře pochopil zadání, k řešení problematiky přistoupil aktivně a pracoval samostatně. Jedná se o člověka dobře připraveného k nástupu do praxe. Výsledek práce studenta je plnohodnotné zařízení vhodné k praktickému užití v laboratoř EMC při měření EMI. Posudek vypracoval Ing. Václav Šádek (Unis, a.s.), odborný vedoucí
Úkolem studenta bylo navrhnout a realizovat širokopásmový zesilovač pro EMC měření v rozsahu 30MHz až 1GHz a ziskem min. 20dB. V práci student podrobně popsal problematiku vysokofrekvenčních obvodů obecně a návrh zesilovačů a pomocných obvodů. Potom přistoupil ke konkrétním volbám zesilovačů, kde bych uvítal výběr ze širší nabídky na trhu např. z produktů firem Minicircuits, Skyworks a dalších. Simulace zesilovačů byla provedena opakovaně v jednotlivých krocích při postupném přidávání reálnějších modelů součástek. V další části je popsán návrh filtru typu dolní propust v mikropáskové technologii, student si vytvořil vlastní skript pro automatizovaný návrh propusti dle zadaných parametrů, je škoda, že kód se nevyskytuje v příloze práce a jeho popis je pouze jedním odstavcem. Dále student navrhnul filtr typu horní propust na vstup zesilovače a celou vysokofrekvenční část realizoval. V práci je detailní proměření všech požadovaných parametrů a jejich srovnání s výsledky modelování. Práce pokračuje ještě návrhem přepínatelného přídavného atenuátoru, kde nejdříve bylo vyzkoušeno integrované řešení s IO Skyworks a posléze bylo z důvodu oscilací nahrazeno diskrétním řešením s rezistorovými články. Zde mi chybí jakékoli detaily obvodového návrhu s IO Skyworks, které by mohly poskytnout informace následovníkům a případné odhalení důvodu nezdaru. Poslední návrhová část se zabývá řídícím modulem zesilovače, který zabezpečuje napájení z akumulátorů, jeho nabíjení a kontrolu stavu a také umožňuje ovládat atenuátory. Závěr práce obsahuje kontrolní měření v EMC komoře a srovnání vlastního výrobku s profesionálním výrobkem. Práce je napsána přehledně a podrobně popisuje náročnou problematiku bez větších chyb, data jsou zpracována přehledně a až na některé drobné opomenutí v jednotkách a nečitelné schéma řídící části na obr. 4.1 nemám k textu větších výhrad. Zadání tak považuji za splněné v plném rozsahu a práci hodnotím jako velmi kvalitní.
eVSKP id 110447