CHYTIL, J. Digitálně řízený vícekvadrantový zdroj [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Student si pro diplomovou práci vybral vlastní zadání, na kterém zcela samostatně pracoval hned od zadání projektu. Na základě analýzy možných řešení jednotlivých bloků vícekvadrantového zdroje vybral vhodnou koncepci a tu následně realizoval. K realizaci použil moderní součástky, což hodnotím kladně. Při popisu by bylo vhodnější začít obecným blokovým schématem a popisem, ze kterého by vyplynuly požadavky na dílčí bloky popisované v kapitole 2. Popis možných realizací je vcelku kompletní, autor ale u něj neuvádí, kterou koncepci vybral a proč. Text tak působí poněkud nekonzistentně. V práci trochu postrádá výsledky simulací (pokud byly prováděny), ale i tak je rozsah práce značný a dostatečně dokumentuje sestrojené zařízení. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Postrádám ale popis v některých obrázcích (5.30 a 31) a především komentář k výsledkům měření (obr. 5.27-31). Už jen drobnou vadou je pak neobvyklé vyjadřování autora (větné fragmenty), které není vhodné pro technické texty. Celkově jde ale o velmi zdařilou, nadprůměrnou práci.
Diplomová práce se zabývá problematikou více-kvadrantových řízených zdrojů. V úvodní části práce se diplomant věnuje ucelenému přehledu používaných koncepcí více-kvadrantových zdrojů, přičemž nezapomíná na zhodnocení výhod a nevýhod jednotlivých řešení. Na základě tohoto rozboru je pak provedena volba vhodné topologie pro praktickou realizaci. V dalších kapitolách se diplomant zabývá podrobným řešením jednotlivých funkčních modulů zdroje. Pro řešení jednotlivých podproblémů je vždy provedeno srovnání několika alternativních variant a následně je vybrána varianta nejvhodnější pro realizované řešení. Velmi oceňuji, že diplomant věnoval značné úsilí experimentálnímu ověření vlastností jednotlivých funkčních modulů a obvodů. Bohužel mi však v práci chybí výsledky měření vlastností zařízení jako celku. Dle slov autora se výsledná realizace projektu zdařila jen z části. Kdy především modul zátěže nebyl v plné míře realizován. Tento nedostatek je však vzhledem k rozsahu práce akceptovatelný. K formální stránce práce bych diplomantovi vytkl především logické členění práce. Dle mého názoru je orientace v textu někdy poměrně obtížná. Chybí mi například kapitola jasně definující zvolený koncept, požadované parametry a kritéria pro tuto volbu včetně uceleného přehledového schématu realizovaného zařízení. Na úkor srozumitelnosti práce je také poměrně značné množství překlepů a někdy nesrozumitelný slovosled. Po odborné stránce hodnotím práci kladně. Oceňuji široký záběr práce. Vedle vlastní realizace analogové části a digitální části (včetně firmware) se autor zapojil do vývoje návrhového softwaru pro elektroniku (DSE). Diplomant prokázal schopnost samostatného řešení a kritického myšlení při řešení odborných problémů.
eVSKP id 65681