PANENKA, V. Sluchátka s adaptivním potlačením šumu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Sysel, Petr

Zadání diplomové práce bylo velice náročné, protože vyžadovalo konstrukci hardware, znalosti z teorie adaptivních filtrů a programování algoritmů číslicového zpracování signálů v reálném čase. Student se však dokázal v uvedených oblastech dobře zorientovat především díky vlastnímu zájmu o problematiku a aktivnímu přístupu, pracoval samostatně, většinu materiálů si sám vyhledal, případně sám navrhl např. postupy měření přenosových charakteristik nebo použití konkrétních součástek. Výsledkem je funkční experimentální zařízení (složená z upravených sluchátek, analogové a číslicové části) pro testování algoritmů aktivního potlačení hluku (ANC). Větší pozornost snad mohla být věnována porovnání dosažených výsledků s komerčními řešeními, které však není v zadání striktně vyžadováno. Bohužel kvalita odevzdaného textu je na mnohem nižší úrovni. Text je zbytečně rozdělen na velké množství kapitol, jejichž řazení pravděpodobně odráží jednotlivé kroky praktické části, ale logicky na sebe nenavazují ani netvoří ucelený text s jasnou koncepcí. Např. jedny z prvních kapitol se věnují topologiím podobných systémů, ale teorie adaptivních filtrů, které tvoří jádro systému, je popsána až v kapitole 10; před ní je popsáno stanovení praktických požadavků na analogové předzesilovače mikrofonů, aniž by nejprve byly uvedeny požadavky na mikrofony (v celém textu nejsou ani zmíněny konkrétní typy použitých mikrofonů, pouze že se jedná o elektretové); vysvětlení pojmu primární zvuková cesta se v několika kapitolách opakuje (místo jednoznačné definice na náhradním schématu systému v úvodních kapitolách); apod. Text je tak špatně čitelný a až zbytečně rozsáhlý. Nižší úrovně dosahuje i formální zpracování textu. Např. chybí číslování rovnic; některé obrázky (především převzatá bloková schémata nebo grafy průběhů) jsou neostré a nečitelné; jsou používány anglické výrazy (latence místo zpoždění) nebo hovorové obraty (Jak už to bývá); s přibývajícími stránkami přibývá překlepů; atd. Zadání diplomové práce považuji za splněné, ale především kvůli nižší kvalitě textové části práce je nižší i navržené bodové hodnocení.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Rajmic, Pavel

Diplomová práce Bc. Vojtěcha Panenky se věnuje designu sluchátek s aktivním potlačením okolního hluku. Práce je rozprostřena na 140 stranách, přičemž budiž řečeno rovnou, že mnohé části jsou v textu zbytečné (popis co je Matlab, Simulink apod.). Text je rozdělen na 12 kapitol, přičemž dělení na tolik částí nepřispívá orientaci. Kapitola 1 je například na půl strany a logicky pokračuje v kapitolou 2, která tedy měla být částí 2.1. Ve většině případů nejsou uvedeny odkazy na obrázky. Výpisy kódů v závěru práce jsou podle mě přebytečné. Co se týká jazykového vyjadřování, práce je napsána tak, že se čte vcelku plynule, nicméně v odborném textu překážejí výrazy typu: výborné poslechové podmínky, celkem nová technologie, pojďme se podívat atd. V textu se střídají trpný a činný rod, a myslím, že to není záměr. Typografická a grafická úroveň je průměrná. Z práce je evidentní, že student udělal velké množství práce, jak v simulaci, tak při praktické realizaci, a byl schopen výsledný produkt proměřit a vyhodnotit úspěch svého snažení. Škálu dovedností, jež musel student ovládnout, od designu po programování DSP s pevnou řádovou čárkou, velmi oceňuji. Je zřejmé, že tomu co dělá, student rozumí. Text jakožto dokumentaci k postupu jeho práce však musím zkritizovat. Zejména chybí odpovědi na otázku „Proč?“ Proč byla vybrána zrovna deska rakouské firmy? Proč byly vybrány konkrétní elektretové mikrofony? Proč se realizoval prototyp zrovna na desce Texas Instruments? A podobně. Dále, ačkoliv na řadě míst jsou uvedeny detaily, v některých pasážích mi naopak detaily chybí. Teorie adaptivních filtrů je překvapivě ponechána až do kapitoly 10. Obecně se v textu vyskytuje poměrně málo citací. Množství obrázků je převzatých, přičemž proti tomu nic nemám, kromě základních obrázků jako je např. 2.2, které přece jen mohly být překresleny a prezentovány v českém jazyce. Kódy pro DSP jsou k dispozici, ale implementaci v Simulinku student bohužel neodevzdal.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 122875