RACKA, J. Rozpoznávání energetických protokolů pomocí umělé inteligence [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Student v teoretické části práce detailně a přehledně popisuje problematiku umělé inteligence a energetických komunikačních protokolů. V praktické části práce student popisuje implementaci rozpoznávání komunikačních protokolů a implementaci rozpoznávání provozních stavů sledovaného zařízení. Rovněž byla popsána tvorba dodatečných programů pro tvorbu trénovacích a testovacích dat. Následně student otestoval vytvořené programy na existujících polygonech. Diplomová práce je rozdělena do jednotlivých kapitol logicky a přehledně. Práce se svými 117 stranami odpovídá nadprůměrné práci. Samotné zpracování je na velmi vysoké úrovni. Co se týče gramatických, typografických či jiných formálních chyb, ty se v práci objevují pouze ojediněle. Jediný nedostatek vidím při práci s odbornou literaturou. Student při zpracování využil 43 zdrojů, kde jsou zastoupeny převážně technické dokumenty analyzovaných protokolů. Při vypracování práce byl student aktivní a pravidelně konzultoval dosažené výsledky, vzniklé problémy, či případné nejasnosti. Zadání práce považuji za splněné v plném rozsahu a navrhuji hodnocení A/96 bodů.
Student vypracoval diplomovou práci na téma: „Rozpoznávání energetických protokolů pomocí umělé inteligence“. Práce má celkem 117 stran a je členěna do 4 kapitol. Teoretická část práce se zabývá popisem umělých neuronových sítí a analýzou průmyslových a energetických protokolů. Práce obsahuje velké množství tvrzení, která by bylo vhodné doplnit o citace. Teoretická část práce je citována převážně z jednoho zdroje (cit. č. 6). Celkově práce obsahuje 43 zdrojů převážně souvisejících s dokumentacemi jednotlivých průmyslových a energetických protokolů. Text místy přechází do populárně-naučné formy a některé termíny nejsou podrobněji vysvětleny. V textu se místy objevují typografické a gramatické chyby. Praktická část práce je zaměřena na využití konvolučních neuronových sítí ke klasifikaci provozu, přičemž navazuje na již existující řešení. V textu dochází k záměně pojmů zabezpečení a šifrování. Dále je chybně uvedeno, že protokol Modbus je energetický protokol. V práci je uvedena struktura konvoluční neuronové sítě, ale postrádám srovnání s jinými přístupy/strukturami. Některé obrázky postrádají bližší popis v textu práce, např. obr. 4.1. Dále některé obrázky působí nejednoznačně, např. obr. 3.3 a 3.4. Výstupy práce považuji v praxi za využitelné ovšem postrádám podrobnější srovnání dosažených výsledků. Nicméně zadání práce považuji za splněné. Vzhledem k výše zmíněným nedostatkům doporučuji práci k obhajobě s hodnocením B, 82.
eVSKP id 151267