OCHOTNÁ, B. Horizont odpadu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Kristek, Jan

Práce Báry je inovativní ve dvou ohledech. 1) Architektonizuje, tj. zpřítomňuje symbolicky a fyzicky odpad ve veřejném prostoru města. Estetizuje odpad, který nám běžně vypadává „z horizontu“ v momentu, kdy něco vyhodíme do koše. Odpad vrací zpět do města v podobě objektů veřejné vybavenosti, 2) V reflexi spotřební společnosti se nesoustředí na problém produkce a spotřeby jak je běžné, ale na poslední článek a to problém odpadu. Pokud bychom dokázali vyřešit problém a existenci odpadu (který tu není „odjakživa“ a má svojí historicitu), pravděpodobně bychom byli schopni vyřešit i ostatní problémy jako je rozpor mezi ekonomickým růstem a ekologií.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 100 Bára pracovala s usilovným nasazením celý semestr. Byť je projekt po koncepční stránce dotažený, měla by ještě nějaký čas věnovat designérské práci a objekty městské vybavenosti dotáhnout do detailu.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Rypl Žabčíková, Ada

Studium architektury by mělo vést především k rozvoji intelektu, kritického postoje k zaběhlému a nutkání měnit prostředí kolem nás k lepšímu. Proto je třeba ocenit environmentální povahu projektu a mezioborový přesah. Práce má potenciál být jedním z iniciačních podkladů pro legislativní změnu v nakládání se zbytkovým odpadním materiálem jako se stavební surovinou. Samotné architektonické řešení se bohužel jeví jako příliš formální.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Autorka se zabývá velmi aktuálním až akutním tématem zpracování a recyklace odpadu. Z důsledných analýz globálního (i vesmírného) měřítka přechází k měřítku jednoho města, kde nachází způsob jak odpad a produkty z jeho zpracování navracet zpět do jeho koloběhu již v nové smysluplné podobě, ve formě městského vybavení a mobiliáře. Vyprodukovaný CO2 pak navrhuje nahradit vysázením odpovídajícího počtu stromů. Reflektuje tak odpad jako nedílnou součást společnosti / města.
Architektonické řešení C Předmětem je kolekce prvků městského vybavení, která nese několik vrstev informací. Její materiál není definitivní a stálý, ale reaguje na složení vstupní suroviny. Na každém prvku je vyražena informace o množství využitého odpadu, u plastu pak o uložené energii a množství CO2, které by se uvolnilo jeho spálením. Čím vyšší je kvalita třídění odpadu, tím hodnotnější materiálové vlastnosti produkty vykazují. Navržený design jednotlivých prvků však naplno nevyužívá svůj potenciál, který by mohl podpořit hlavní myšlenku projektu. Působí jen jako stručné formální řešení nepřevyšující z estetického hlediska běžně užívané městské vybavení.
Provozní řešení C Možnosti využití městského vybavení v různých prostředích jsou prezentovány ve třech případových studiích. U všech návrhů chybí práce s rozdílnými výškovými úrovněmi. Užití umělého kamene pro brouzdaliště se jeví, vzhledem k jeho vlastnostem, jako nevhodné. Povrch bude brzy kluzký a zelený.
Technicko konstrukční řešení C ŠKVÁRA – obecný popis materiálu má charakter současného stavu poznání se zaměřením na jeho využití pro recyklaci. Oceňuji vlastní experimentální výzkum materiálu a fyzické zpracování vzorků. Je zřejmé, že reálné aplikaci záměru projektu by musel předcházet obsáhlý teoretický i experimentální výzkum o rozměrech řádově přesahujícím rozsah diplomové práce. Proveditelnost jednotlivých prvků se jeví jako bezproblémová. PLAST – přetváření plastu v užitkové objekty není nijak technologicky podloženo. Není zřejmé, o jaký druh plastu se jedná, ani jakým způsobem bude zpracováván. Barevné ztvárnění je efektní, ale je diskutabilní, zda je tento materiál z hlediska mechanické a chemické odolnosti vhodný pro městskou dlažbu. Stálo by za zvážení využít jej např. pro zatravňovací dlaždice, pak by byl přístup ekologický na druhou.
Formální úroveň C Analytická část práce a vizualizace dat jsou důsledné, přehledné s velmi dobrou grafickou úrovní. Snad pouze u časového vývoje Země a výškové polohy odpadů bych kvůli přehlednosti volila logaritmické měřítko. Na analytickou část by měl navázat přesvědčivý architektonický návrh s dotaženou dokumentací, který zde poněkud postrádám. Katalog prvků působí jako reklamní produkt, vhodné by bylo mít zde více technických kreseb a dat. Případovým studiím chybí větší propracovanost, řádná dokumentace včetně popisek a prostorové náhledy.
Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 125554