BOTEK, L. Dvojčinný síťový spínaný zdroj [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Student Lukáš Botek vypracoval diplomovou práci na téma Dvojčinný síťový spínaný zdroj. První část práce obsahuje literární rešerši z oblasti dvojčinných propustných měničů a jejich sekundárních usměrňovačů. Student rovněž nezapomněl rozebrat problematiku stejnosměrné magnetizace transformátoru u dvojčinných měničů a uvést řešení vedoucí k potlačení tohoto jevu. Následuje početní návrh dvojčinného propustného měniče pracujícího jako poloviční můstek. Student navrhl jednotlivé části, dimenzoval polovodičové prvky a určil v nich ztráty. Vypočítal i tepelný odpor chladičů a navrhl desky s plošnými spoji. V poslední části provedl student simulaci fyzikálních veličin v jednotlivých prvcích měniče. Všechny body zadání byly splněny, práci tedy doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou A s 92 body.
Diplomová práce detailně popisuje návrh síťového spínaného zdroje. Od strany 16 do strany 28 je prezentován zdlouhavý přehled všech možných variant konstrukce propustného meniče s transformátorem. Po skončení přehledu je bez nějakého dílčího závěru zvolena jedna z topologií a práce dále pokračuje detailním výpisem veškerých výpočtů, souvisejících s dimenzováním konkrétního měniče. V závěrečné části jsou pak prezentovány makroskopické simulace průběhů napětí a proudů v měniči. Stylistická i grafická úroveň práce je solidní. Není v silách oponenta kontrolovat všechny výpočty, nicméně v textu nebyla nalezena žádná nesprávná tvrzení. Formální připomínky k práci: Nadpisy kapitol mají podivný formát, kde číslice jsou psány normálním písmem, kdežto písmena jsou tučně. V obrázcích se simulovanými průběhy jsou na časové ose zvolena prapodivná měřítka, která výrazně ztěžují porozumnění obrázkům. Jednotlivé simulované průběhy by bylo vhodné více okomentovat. Věcné připomínky k práci Jelikož jsou simulace jediným hmatatelným výstupem práce, očekává se, že jim bude věnována významná pozornost a že budou více detailní. Možné by bylo například simulovat dynamické chování polovodičů s reálnými parametry (zapínací a vypínací děj), dále pak chování měniče při provozu s přerušovanými proudy při malém zatížení stejnosměrného výstupu, či do simulací zahrnout i síťový usměrňovač a jím způsobené zvlnění napětí meziobvodu. V práci je popsána regulační struktura zdroje, není však nikde proveden její konkrétní návrh ani žádná simulace jejího dynamického chování. Přes tyto drobné připomínky považuji odbornou úroveň i rozsah za práci odpovídající udělení titulu inženýr a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 125758