MICHALICZEK, J. Synchronní generátor s permanentními magnety a aktivním usměrňovačem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Student v diplomové práci analyzoval vlastnosti synchronního generátoru s permanentními magnety, pracujícího s neřízeným a aktivním usměrňovačem. Řešil poměrně obtížné, ale aktuální, téma vycházející z požadavku firmy JULI Motorenwerk s.r.o. Student pracoval samostatně, využíval dostupnou literaturu a konzultací s pracovníky firmy i s vedoucím práce. Ačkoliv text diplomové práce je v některých ohledech nepřesný, či ne zcela obratně formulovaný, vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci kladně.
Tématem diplomová práce je synchronní generátor s permanentními magnety a aktivním usměrňovačem. Práce je rozdělena do čtyř kapitol včetně závěru. V první kapitole se autor velmi stručně zabývá konstrukcí synchronních strojů s permanentními magnety. Druhá kapitola je zaměřena na konstrukci matematického modelu synchronního generátoru s PM a určení jeho parametrů ze štítkových hodnota a technické dokumentace. Třetí kapitola je stěžejní část práce, kde se autor zabývá simulacemi chování synchronního generátoru pro různé typy zátěží a tyto porovnává s reálně naměřenými průběhy. Z hlediska formálního zpracování je práce napsána s celou řadou více, či méně závažných chyb. Mnoho vět v jednotlivých odstavcích je naprosto vytrženo z kontextu a sami o sobě nedávají velký smysl. Pokud překládáte text z cizího jazyka, musí tento být přeložen správně i s přihlédnutím na odborné termíny. Nedostatky odborného charakteru: * Vynechat v textu věty typu „Háček je ale v tom …“, píšete technicky zaměřenou diplomovou práci. * Psát, že diodový usměrňovač má větší účinnost než usměrňovač aktivní, bez vysvětlujícího komentáře není zcela korektní. * Popis Obr. 1.4 naprosto nekoresponduje se zobrazenými průběhy. * V kapitole 2.2 je věta: „Bylo by vhodné pro úplnost model doplnit i o ostatní ztráty a nechat je všechny vyčíslit.“, proč tedy nebyly ztráty vyčísleny? * Uvádíte, že měření bylo provedeno pomocí aktivního usměrňovače, však nikde není uveden ani jediný jeho parametr a nastavení. * Simulujete různé zatížení synchronního generátoru, ale nejrozšířenější typ zatížení RL zcela ignorujete. * U většiny simulací uvádíte průběhy napětí a proudů v dq osách, toto jsou v podstatě nic neříkající průběhy. Proč nebyly uvedeny průběhy efektivních hodnot napětí a proudů? Jako hlavní nedostatek práce vidím v tom, že je velmi nekonzistentní. Výsledkem diplomové práce je porovnání simulací pro různé typu zatížení (s/bez usměrňovače), jak ale můžete porovnávat tyto výsledky, když při každé simulaci máte jinou velikost zátěže? Zadání diplomové práce bylo splněno a i přes uvedené nedostatky ji doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 62602