BAŽÍK, L. NOVÉ NA STARÉ – Brno, nároží Bratislavská - Stará [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Marek, Jiří

Lenka Ptáčková pracuje ve své práci především s člověkem jako s měřítkem pro tvorbu prostoru, zejména co se týká konkrétních dimenzí architektonických forem, ale především s lidským vnímáním prostoru a pocitů uživatelů jejich návrhů. Vytváří tak příjemný svět městského bydlení, který má potenciál vybudovat kvalitní sousedské vztahy a vytvořit silnou vazbu obyvatel navržených domů k jejich místu života.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování Studentka pracovala na závěrečné práci svědomitě a téměř s profesionálním přístupem. Byla velmi platnou členkou analytického týmu a pro své řešení si vyvodila konkrétní závěry podporující její vizi o doplnění stávajícího městského bloku.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Badal, Ivo

Celkový dojem z předkládaného návrhu je velmi dobrý. Svým prostorovým a hmotovým řešením je návrh zajímavý, svým výrazem možná poněkud monotónní.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Návrh pracuje s tradiční formou doplnění městského bloku. Netradiční je ale zvolená otevřená forma a snaha o vytvoření menších vnitřních dvorků, kde se předpokládá vytvoření osobní vazby obyvatel na “jejich” životní prostor. Toto řešení je sympatické a nabízí možnost zvýšit kapacitu zastavěnosti vnitřních městských dvorů. Městotvorným prvkem je také vytvoření “náměstí” na křížení přilehlých ulic, respektive doplnění již stávající prostorové situace o ustupující nároží bloku.
Architektonické řešení B Domy jsou formovány jako vzájemně propojené jednoduché kubické hmoty různých výšek. Výrazně se pak prosazují velké otvory jako průchody a průjezdy do vnitrobloku. Stejně výrazně se pak projevují velkoryse navržené hluboké lodžie stíněné kovovou textílií. Vše jednotně provedeno v hrubém režném zdivu z bílých cihel. O to formálněji na mě působí řešení parteru, kde je bez výjimky použito velkoformátových výkladců. Stálo by za úvahu, zda nepracovat i v tomto případě s menším formátem oken zasazeným do cihelných pilířů. Není patrno, jaká forma bran bude použita pro uzavření vnitřního prostorů dvorů. V půdoryse je toto uzavření naznačeno, v pohledech a vizualizacích však ne.
Provozní řešení B Parter je provozně vyřešen velmi čistě a bezkonfliktně. Otázkou je soukromí a pocit bezpečí v přízemních bytech domů umístěných v hloubce parcely. Možná by stálo za úvahu, zda vodní prvky, které slouží jako retenční nádrže pro shromažďování dešťových vod, neformovat jako “vodní příkopy” před lodžiemi těchto bytů a vytvořit tak dělící prvek mezi soukromím a veřejným. Podzemní parkování je dobře vyřešeno a vjezd a výjezd z něj je situován tak, aby plynule navazoval na dopravu v přilehlých ulicích. Bytové domy jsou navrženy jako pavlačové s otevřenými schodišti, což koresponduje s celkovým charakterem záměru vytvořit přehledný životní prostor obyvatel domů. Dispozice bytů jsou vyřešeny provozně přehledně a čistě, jen WC je vhodné doplnit umyvadly. Byty jsou doplněny o komfortní lodžie.
Technicko konstrukční řešení A Konstrukční systém je dobře promyšlen a provázán od podzemního garážového stání až po nosný systém typického podlaží. Netradiční je použití detailu stínění pomocí kovové textilie. V praxi by to znamenalo hlubší promyšlení celého prvku, zejména vzhledem k manipulaci s ním. Nicméně práce s ním, postupné překrývání přes jednotlivá patra apod., dokladuje, že autorka má cit pro detail i celkové vyznění použitých architektonických prvků.
Formální úroveň B Výkresová část je dobře formálně a graficky zpracována, působí přehledně a jednotně. Prostorové zobrazení je poněkud nevyvážené, kontrastuje reálná fotografie prostředí s jakoby nedotaženou vizualizací. Chtělo by to zapracovat na určitém sjednocení. Při pohledu ulice Stará směrem k divadlu Radost se navržený objekt poněkud naklání.
Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 73012