REPA, P. Kompenzace teplotní nestálosti přijímané úrovně signálu mikrovlnných spojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Student Pavol Repa zpracovával téma, které je součástí širší výzkumné činnosti zabývající se výpočtem srážek z provozních parametrů mikrovlnných spojů. Některé mikrovlnné spoje vykazují silnou teplotní nestabilitu vůči přijímané úrovni signálu. Analyzovat a vykompenzovat tento jev bylo hlavním cílem této práce. Veškeré stanovené cíle pokládám za splněné. Rozsah práce je nadstandardní (čítá 120 stran), z toho 60 stran je tvořeno praktickou částí. Většinu z ní tvoří detailní analýza chování různých modelů mikrovlnných jednotek, sestávající z množství grafů, znázorňujících časový průběh přijímané úrovně signálu před a po aplikaci kompenzačního algoritmu. Formálních chyb je v práci minimum, jen na několika místech se vyskytuje záměna pomlčky za spojovník. Jako lehce nepřehledné mi připadá členění kapitol, především v kontextu umístění hlavní kompenzační rovnice poněkud nečekaně uvnitř kap. 6.3.1, o čemž se např. z obsahu práce čtenář nemá šanci dozvědět. Práce s literaturou je v pořádku, student čerpá celkem z 48 zdrojů. Vytvořený kompenzační postup, i navzdory jeho poměrné jednoduchosti, je funkční a účinný, což student dokazuje srovnáním signálových průběhu před a po korekci, a také porovnáním srážkových map. Tento algoritmus byl následně integrován do nástroje Telcorain, kde bude nadále využíván. Mimo to student provedl nutné úpravy nástroje Telcorain pro to, aby výpočet mohl probíhat v reálném čase. Velice pozitivně hodnotím studentův přístup během celého semestru, kdy na práci pracoval aktivně a s rovnoměrně rozloženým úsilím. Student se také se svým příspěvkem zúčastnil soutěžní konference Student EEICT 2023. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A – 93 bodů.
Student Pavol Repa ve své práci zabýval tématem kompenzace teplotní nestálosti přijímané úrovně signálu mikrovlnných spojů. Pro řešení tohoto problému navrhl algoritmus, který umožňuje potlačit vliv teplotní fluktuace a dosáhnout lepších výsledků při výpočtu srážek v aplikaci Telcorain. Byl vyvinut kompenzační algoritmus, který umožňuje kompenzovat mikrovlnné spoje s vysokou teplotní závislostí. V rámci práce byly analyzovány mikrovlnné spoje od dvou výrobců s různými použitými technologiemi. Cíl práce považuji za zcela splněný. Práce je celkově na dobré kvalitativní úrovni a má nadprůměrný rozsah 120 stran. Po formální stránce se v práci nevyskytují zásadní nedostatky, práce s literaturou je na dobré úrovni. Student provedl komplexní analýzu dat, přičemž vyvinul vlastní metodu kompenzace teplotních nestálostí. Z předloženého textu je patrné velké množství investovaného času a energie při zpracovávání takto enormního množství vstupních dat. Po věcné stránce považuji za velmi diskutabilní popis určení referenční teploty T_ref, která je využívána v navrženém algoritmu. Určení této hodnoty není podloženo faktickými a vědecky podloženými argumenty. Ačkoliv může být toto řešení funkční, je třeba brát ohled na základní kritérium, že korelace neimplikuje kauzalitu. V práci postrádám také detailnější popis kapitoly věnované Fresnelově zóně, tato kapitola je zpracována pouze povrchně a chybí v ní podrobný popis pro všechny prezentované události. Popisované situace by bylo vhodné doplnit situačním nákresem nebo fotografiemi (pokud jsou dostupné). Oceňuji, že student v průběhu semestru prezentoval své výsledky na konferenci EEICT 2023. S přihlédnutím k výše uvedeným nedostatkům, k diskutabilnímu určování referenční teploty předloženého algoritmu, ale také ke komplexnosti analyzovaných a prezentovaných dat, hodnotím tuto práci jako zdařilou s potenciálem dalšího uplatnění. Práci hodnotím stupněm A – 90 bodů.
eVSKP id 151072