VYBÍRAL, O. Řízení synchronního motoru s permanentními magnety s ohledem na jednoduchost realizace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Blaha, Petr

Bakalářská práce se zabývá problematikou řízení synchronních motorů s permanentními magnety (PMSM). Kritériem pro výběr vhodného řešení byla jednoduchost hardwarové a softwarové realizace. Přesněji řečeno, šlo o výběr jednoduché hardwarové realizace s ohledem na množství potřebných komponent a úplné eliminaci software, tedy vyloučení mikrokontroléru, aby se předešlo požadavku na certifikaci software, která v letectví probíhá podle přísného standardu DO-178B. Cílem bylo vybrat metodu i hardwarové řešení, které splňuje tyto požadavky, zrealizovat ho, vytvořit odpovídající model v prostředí MATLAB Simulink a co nejvíce jej připodobnit chování v reálné situaci. Student nastudoval metody, které se používají pro řízení PMSM. Student situaci správně vyhodnotil, přišel na to, že PMSM je možné řídit stejně jak BLDC motor, tedy šestikrokovou komutací. Tuto metodu vybral jako nejjednodušší. Přestože existují implementace využívající mikrokontrolér a softwarovou implementaci, vybral obvod MC33035 v kombinaci s MC33039 a realizoval na nepájivém poli požadované rychlostní řízení. V práci šlo hlavně o ověření činnosti řízení, proto byl studentovi doporučen stávající přípravek s BLDC motorem od firmy NXP, přestože nebyl z hlediska splnění požadavku na jednoduchost příliš vhodný. Zadání práce považuji za středně obtížné. Student se musel dostat do problematiky řízení střídavých synchronních motorů, seznámit se s jejich modelováním a řízením v Simulinku. Nelehká byla také stránka aplikační, kde student, nutno říci že správně, uvažoval o novém kompletním hardwarovém řešení, které by bylo celé šité na míru použitým součástkám pro řízení, od kterého jsem jej jako vedoucí z časových důvodů odradil. Je nutné vyzdvihnout studentův přístup k řešení zadané bakalářské práce. Ten je možné označit za příkladný. Docházel na pravidelné konzultace a na konzultace přicházel připravený, se spoustou všetečných dotazů. Jako příklad bych uvedl dotaz: „Je BLDC motor opravdu střídavý pohon?“. Přestože se dle jeho slov jednalo o jeho první hardwarovou realizaci, zhostil se tohoto úkolu velmi dobře. Pracoval průběžně, nedostal se do časové tísně a poměrně dlouhý čas věnoval psaní své bakalářské práce. To se nakonec ukázalo jako dobré, protože stylistické zpracování předložené bakalářské práce není na nejlepší úrovni a stále obsahuje kostrbaté obraty, přestože student provedl několik iterací jejího vylepšení. Předložená bakalářská práce splňuje všechny body zadání a považuji ji za zdařilou. Při jejím vypracování student, dle mého názoru, prokázal bakalářské schopnosti. Navrhuji hodnocení velmi dobře – 87 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
87

Posudek oponenta

Pohl, Lukáš

Bakalářská práce Ondřeje Vybírala je svým rozsahem na středu počtu stran doporučených pro bakalářskou práci. Po formální stránce je práce velmi dobře zpracovaná, obrázky jsou čitelné, kapitoly přehledně členěné a obsahuje jen malé množství překlepů. Nepůsobí dojmem, že by byla vypracována v časové tísni. Jazyk práce je ale místy špatně srozumitelný a to především kvůli nevhodnému větnému členění a poněkud nečekanému dělení vět. Zadání práce je možné považovat za středně obtížné a to především kvůli reálné implementaci. Po odborné stránce je práce na dobré úrovni. Student očividně věnoval vypracování tématu velké množství času. Především oceňuji snahu studenta pochopit všechny souvislosti okolo řízení střídavých motorů. Tento přístup je vidět hlavně v kapitolách, které se snaží identifikovat parametry reálného motoru za účelem přiblížení výsledků simulace reálnému motoru. Student Ondřej Vybíral splnil všechny body zadání a podařilo se mu implementovat jednoduché čistě HW řízení rychlosti BLDC motoru bez nutnosti použití mikrokontroléru. Celkově práce vypovídá o bakalářských schopnostech a hodnotím ji jako velmi dobrou (85 bodů - B).

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 119071