HORNA, A. Systém pro měření s proporcionálními detektory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Předložená diplomová práce se zabývá aparaturou pro měření s proporcionálními detektor. Primárním cílem bylo odladění aparatury a její následné ověření na dostupných detektorech, ale s ohledem na nově vzniklé potřeby výzkumu bylo těžiště práce přesunuto k experimentálnímu měření a charakterizaci dostupných detektorů. Po krátkém úvodu do fyziky ionizujícího záření a principu funkce proporcionálních detektorů je uveden popis dostupné aparatury. Ocenil bych trochu podrobnější rozbor vlastností, například uvést charakteristiky zesilovačů, úroveň šumu použitého digitizéru a podobně. Následuje popis dostupných detektorů a poté dvě kapitoly popisující provedená měření, které tvoří dominantní část práce. Trochu postrádám přehledný soupis dostupných (použitých) detektorů, ozařovačů a moderátorů. Student se po celou dobu velmi intenzivně a svědomitě tématu věnoval, což bylo podpořeno jeho vlastním předchozím zájmem o oblast detekce ionizujícího záření. To zužitkoval především během experimentů s detektory, které vyžadovaly znalost fyziky ionizujícího záření. Velmi oceňuji studentovu trpělivost a pečlivost při časově náročných experimentech s detektory, schopnost kriticky analyzovat výsledky měření, a také jeho schopnost kooperovat s několika výzkumnými týmy (UEEN, UNOB, CJV Řež, VF a.s., FI MU, TU Dresden). Celkově je práce velmi zdařilá, student položil velmi dobrý základ k oživení oblasti využití proporcionálních detektorů v neutronové spektroskopii.
Práce je psána přehledně a jeví se uceleným dojmem. V práci je podrobně rozebrána problematika proporcionálních detektorů a jejich funkce. Je zřejmé, že bylo provedeno mnoho experimentů s ionizujícími zdroji. Po odborné stránce mi v práci mi schází jen detailnější rozbor dostupných zařízení a jejich vlastností pro převod analogového signálu na digitální. Po stránce formální se práce jeví jako zdařilá. Oceňuji, že v práci student popisuje i nevhodně zvolené postupy a měření. V kapitole zabývající se moderací neutronových toků mohl být využito i simulačních nástrojů. Práce je dle mého názorů velmi pěkně zpracována a zpracovává aktuální témata. Práce splňuje požadavky na diplomovou práci a navrhuji ji uznat k obhajobě. Hodnocení práce. Počet bodů 1. Splnění požadavků zadání 20 z 20 2. Odborná úroveň práce 47 z 50 3. Interpretace výsledků a jejich diskuse 18 z 20 4. Formální zpracování práce 10 z 10
eVSKP id 159063