ŠMAK, M. Plazmové řezání vysokopevnostních ocelí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Kubíček, Jaroslav

Bakalářská práce p. Martina Šmaka je věnována problematice řezání vysokopevnostních ocelí plazmovým paprskem. V úvodní části je provedena studie problematiky výroby a vlastností vysokopevnostních ocelí, na kterou navazuje rozbor řezání materiálů plazmou. Práce má velmi dobrou úroveň a dostatečný rozsah experimentu, který student realizoval na FSI. V rámci experimentu bylo provedeno řezání ocelí firmy SSAB vzduchovou plazmou a z firmy RW Ferra byl zpracován vzorek otěruvzdorné oceli o tloušťce 50mm. Na vzorcích bylo provedeno hodnocení tepelného ovlivnění a tvrdosti v TOO. Konstatuji, že stanovené cíle práce byly splněny. Po formální stránce je BP na velmi dobré úrovni s dobrým grafickým zpracováním. BP doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Herčík, Tomáš

Předložená bakalářská práce s názvem „Plazmové řezání vysokopevnostních ocelí“ obsahuje 37 stran a je rozdělena do 5 kapitol. Hlavním cílem práce je vypracování literární rešerše spojené s problematikou tepelného dělení plazmou a ověření vlivu tepelného zatížení u různých druhů ocelí. Abstrakt bakalářské práce je napsán přílišně rozsáhle a zmateně. Obdobně je zpracován i úvod, který obsahuje opětovné shrnutí práce, opakování slov jako „cílem práce“, „bakalářská práce“ atd. V první kapitole jsou obecně rozebrány vlastností ocelí jako vliv jednotlivých prvků, rozdělení, výroba atd. Druhá kapitola je věnována možnostem dělení materiálu. Jednotlivé metody jsou dány do souvislosti s možnostmi dělitelného materiálu a tepelným ovlivněním. Problematice plazmového řezání je věnována samostatná třetí kapitola. Kapitola obsahuje detailní popis principu plazmového řezání, možnostech použitých plynů k danému druhu materiálu, vliv parametrů na vlastnosti řezu. V kapitole postrádám zmínku o vzniku vrstvy oxidů v místě řezů, která může být problematická při spojování technologií svařování. Experimentální část posuzuje vliv procesu řezání u vysokopevnostních ocelí ARMOX 500 T, STRENX 650 MC E a XAR®450. Nařezané vzorky byly hodnoceny z hlediska visuálního vzhledu řezných ploch, tvrdosti a rozsahu TOO. Kvalita řezných ploch mohla být hodnocena i z hlediska „podřezu“. Závěr zmatečně shrnuje rozsah celé práce a vyhodnocení výsledků. Po formální stránce práce neobsahuje významné nedostatky. Obecně jsou řezné hrany často rozebíranou problematikou v praxi u všech druhů tepelného dělení materiálu. Konstatuji, že stanovené cíle bakalářské práce byly splněny a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 132396