MAŠEK, P. QoS model pro mobilní ad hoc síť [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Student se během řešení diplomové práce aktivně účastnil konzultací a zapojoval se do řešení dílčích problémů. Jednotlivé úkoly plnil dle požadavků vedoucího ve stanovených termínech. Výsledkem práce jsou zdrojové kódy pro simulaci směrovacího protokolu pro ad hoc síť. Prezentované výsledky ukazují porovnání klíčových parametrů směrovacího protokolu bez podpory QoS, s podporou QoS a s vlastní úpravou protokolu, která dále parametry zlepšila. Dále se student se svou prací aktivně účastnil konference EEICT. Práci proto hodnotím známkou A (97b).
Práce studenta Pavla Maška se zabývá problematikou MANET sítí se zaměřením zejména na principy směrování a zajištění kvality služeb (QoS) v těchto sítích. Po úvodní obecné charakteristice MANET sítí následuje popis QoS mechanizmů využívaných v MANET sítích. Na této části velice kladně hodnotím, že student dokázal kriticky vyhodnotit problémy spojené se zajišťováním kvality služeb v MANET sítích. Teoretická část je zakončena stručným rozdělením a popisem hlavních směrovacích protokolů pro mobilní ad-hoc sítě. Stěžejní část diplomové práce spočívá ve vytvoření simulačního modelu MANET sítě v prostředí NS-3. Po počáteční konfiguraci síťového topologie a provozovaných služeb byl v tomto simulačním modelu implementován nejprve směrovací protokol DSDV a následně také mechanizmus zajištění kvality služeb. Funkčnost a efektivita implementovaných algoritmů byla ověřena formou simulací a také díky analýze simulovaného síťového provozu v nástroji Wireshark. V další části student provedl rozšíření základního QoS modelu o nové funkce, jejich cílem bylo zvýšení účinnosti QoS algoritmu. Z dosažených výsledků je možné usoudit, že se podařilo dosáhnout výrazného zlepšení síťových parametrů, které jsou klíčové zejména pro síťové služby pracující v reálném čase. Vytvořený simulační model i dosažené výsledky jsou popsány a analyzovány velice srozumitelně, což jen dokládá velice dobrou odbornou úroveň práce. Drobnou výtku bych měl jen k ne zcela standardní prezentaci výsledků formou sloupcových grafů. Po formální stránce je práce také velice kvalitní, proto ji celkově hodnotím stupněm A / 96 bodů.
eVSKP id 66700