NOVOTNÝ, J. Svařování martenzitické korozivzdorné oceli pomocí hybridní technologie Laser - TIG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Mrňa, Libor

Předložená práce s názvem „Svařování martenzitické korozivzdorné oceli pomocí hybridní technologie Laser – TIG“ se zabývá problematikou svařování materiálu pro lopatky parní turbíny s využitím pokročilé laserové technologie umožňující aktivní řízení ochlazování. Cílem této práce je ověření svařování korozivzdorné martenzitické oceli X20CrMoV 12-1 pomocí hybridní technologie Laser-TIG a optimalizace procesních parametry s ohledem na mechanické vlastnosti svaru. Práce je rozdělena do 5 kapitol. Po úvodním rozboru následuje teoretická rešerše řešené problematiky. V experimentální části po popisu experimentální aparatury, je popsán průběh experimentu s variacemi procesních parametrů. Vyhodnocení makrostruktury svarů, poměrně velmi detailního rozboru mikrostruktury včetně využití metod elektronové mikroskopie (EBSD), vyhodnocení deformací a nakonec mikrotvrdosti svarů. Následuje stručné technickoekonomické vyhodnocení a podrobná diskuse výsledků v závěru. Konstatuji, že stanovené cíle práce lze považovat za zcela splněné. Po formální stránce je zřejmé, že autor se v dané problematice orientuje s nadhledem, práce nemá zjevné nedostatky v žádném z hodnocených kritérií.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Sigmund, Marian

Předložená práce s názvem "Svařování martenzitické korozivzdorné oceli pomocí hybridní technologie Laser-Tig" se zabývá nekonvenčním svařováním žáropevného martenzitického materiálu, hojně využívaného hlavně v oblasti energetiky. Jak bylo správně uvedeno v diplomové práci při klasickém konvenčním svařování obtížně svařitelného materiálu se zvláštními opatřeními. Práce je rozdělena do 5 kapitol. Po úvodním rozboru problematiky jsou nastíněny možné varianty řešení, možné technologie svařování se správným doplnění vhodnosti pro danou aplikaci. Následuje literární rešerše technologií svařování, svařovaného materiálu a jeho svařitelnosti, vadách svaru a destruktivních i nedestruktivních zkouškách, vše je zpracováno věcně s odkazy na platné prováděcí i vyhodnocovací normy s ohledem na provedený experiment. Přehledná a obsáhlá experimentální část práce se skládá z popisu všech vyhodnocovaných procesních parametrů ovlivňující kvalitu svarového spoje se zaměřením na laserový hybridní svar (Laser-Tig). Jedná se o popis použitého zařízení, přípravu a svařování vzorků a následného metalografického (makro i mikro struktury) vyhodnocení, doplněné o měření mikrotvrdosti dle Vickerse a měření oblastí delta feritu a zbytkového austenitu elektronovou mikroskopií. Vše jasně a přehledně zdokumentováno obrázky a grafy a správně dílčí závěry vyhodnoceny konkrétně u jednotlivých vzorků a provedených analýz. Zvlášť se mi líbí promítnutí grafů naměřených mikrotvrdosti do mikrostruktur jednotlivých vzorků svarů. Technicko-ekonomické zhodnocení rovněž dostačující. Z hlediska použitých technologií a materiálů s ohledem na výsledný výrobek (svařenec) a provedené a vyhodnocené metalografické zkoušky můžu posoudit výborný faktografický i metalografický rozbor. V závěru práce bylo doporučeno provézt zkoušky rázem v ohybu a zkoušky odolnosti proti tečení (ztrátu pevnosti při tečení), s čímž můžu i po zkušenostech z praxe s konvenčním svařování těchto materiálů do energetiky pouze souhlasit. A rozhodně by si to další vývoj a výzkum této problematiky dle mého názoru zasloužil. K práci jako celku nemám žádných výhrad, její zpracování studentem má praktický i vědecko-výzkumný přínos a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 124899