KRÁL, D. Bateriové úložiště s akumulátory v druhém životním cyklu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Autor se v bakalářské práci zabývá bateriovými úložišti s akumulátory v druhém životním cyklu. Stěžejní část práce spočívá v definici testů pro rozřazení použitých akumulátorů a návrhu bateriového úložiště na požadované napětí, výkon a množství uložené energie. Student přistupovala k řešení práce aktivně. I navzdory upravujícím se vstupním podmínkám pro definici akupacku je v práci dosaženo výsledků, které je možné dále rozvíjet a stavět na nich při dalším vývoji v této oblasti. Student splnila všechny body zadání, a proto doporučuji práci k obhajobě.
Bakalářská práce popisuje návrh konfigurace bateriového úložiště sestaveného z již použitých akumulátorů. Návrh bateriového úložiště se soustředí na specifikaci topologického uspořádání článků v rámci úložiště na základě definovaného napětí, požadovaného výkonu a celkové energie úložiště. Bakalářská práce je rozdělena do pěti hlavních kapitol. První polovina práce je věnována celkem přehledné rešerši druhů baterií vhodných pro realizaci požadovaného úložiště. Třetí kapitola popisuje pojem „Second life“, čili využití již použitých baterií v nové aplikaci stacionárních úložišť, vhodných pro vyrovnávání toku energie u nestabilních zdrojů. Autor popisuje proces repasování baterií a definuje základní požadavky na baterie, které mohou být dále využity v tzv. druhém životním cyklu. Konec kapitoly je věnován popisu základní topologie stacionárního bateriového úložiště. Ve čtvrté kapitole autor popisuje definici základních indikátorů stavu baterie. Na základě těchto indikátorů jsou pak použité články vyhodnocovány, zda je možné je dále využití v nové aplikaci. V páté kapitole autor navrhuje celkem šest různých konfiguraci bateriového úložiště dle zadaných požadavků na kapacitu, výkon, rozsah napětí a proudu. Po odborné stránce je práce v pořádku. Autor čerpal informace z rozsáhlého seznamu literatury. Kvalitu práce snižuje velké množství překlepů a chyb v pravopisu. Současně autor při popisu používá těžkopádný slohový styl. Nevhodná konstrukce souvětí ztěžuje čtenáři orientaci a pochopení textu, zvláště pak, jsou-li v mnoha případech jednotlivé věty špatně spojovány použitím nevhodných spojek či vztažných zájmen a příslovcí. Práce obsahuje velké množství zkratek, kdy v některých případech nejsou při prvním použití v textu vysvětleny, což snižuje čtivost a komplikuje pochopení textu. Při prvním použití zkratky či nového pojmu je dobré jej krátce vysvětlit, nebo odkázat na pozdější místo, kde se mu autor podrobně věnuje. Některé výrazy je možná lepší ponechat v originálním jazyce a nepřekládat je, anebo použít správné, v praxi běžně používané pojmenování v češtině (např. Coulombovo počítání, Kalmanovo filtrování, str. 36). Při definici postupu repasování baterií (kap. 3.1) by pro přehlednost bylo vhodné nejprve stručně a jasně chronologicky definovat technologický postup a jeho fáze. Případně i testy a parametry, které se v jednotlivých fázích vyhodnocují a až následně jednotlivé fáze podrobně popsat. Autor splnil všechny body zadání a bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 151634