KOTEK, L. Zubní 3D skener [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Balogh, Jaroslav

Student Lukáš Kotek ve své práci nastudoval anatomii lidského chrupu, problematiku ortodoncie a provedl rešerši na téma 3D skenerů. Zvolil optickou metodu založenou na triangulaci a s využitím obrazové analýzy dat. Výsledkem jeho práce je 3D skener, který byl hardwarově navržen a sestrojen. Jádrem systému je točna pro skenovaný objekt, kamera a projektor. Dále student sestavil a prakticky odzkoušel sadu programů pro skenování objektu a následnou rekonstrukci 3D modelu. Tyto programy jsou směsí vlastních kódů (například program pro komunikaci točny s PC, pro synchronizaci projektoru a kamery a další) naprogramovaných v programech MATLAB, Atmel Studio a MS Visual Studio. Student použil i několik freewarových prostředků, zejména při tvorbě 3D modelu z měřených a vypočtených dat. Nedílnou součástí práce je kompletní pracovní postup, který vede k výslednému 3D modelu od synchronizace, přes skenování, rekonstrukci a uložení 3D modelu do formátu vhodného pro 3D tisk. Pro kontrolu byl na 3D tiskárně vytisknut 3D model a bylo provedeno srovnání originálu a jeho modelu. Limitujícím faktorem byla kvalita 3D tisku, neboť u 3D modelu je patrné větší množství a kvalita detailů i hladkost povrchu, které byly během tisku ztraceny. Z odborného hlediska mám jedinou výtku a to k několika praktickým zkušenostem, které mohli být uvedeny v práci a pozvedli by její kvalitu. Po formální stránce práce obsahuje několik málo překlepů. Student byl v celém průběhu velmi aktivní, precizní a pracoval samostatně. Na konzultace byl vždy velmi dobře připraven. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A/97 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Sekora, Jiří

Tématem práce pana Bc. Lukáše Kotka návrh a realizace 3D zubního skeneru pro vytváření 3D vektorových modelů. Zařízení má být využito a odladěno pro skenování 3D zubních odlitků. Práce ve své první části diskutuje potřebnou teorii, domnívám se, že samotné anatomii zubu se věnuje zbytečně do detailu. Dále jsou diskutovány způsoby snímání ve 3D a příslušné rekonstrukce snímaných objektů. Velmi dobře je vysvětlena část zabývající se určením prostorových souřadnic triangulací. V samotném úvodu je poměrně nestandardně popsáno, co je vše obsahem práce, tedy úvod a závěr spolu de facto věcně korespondují. Úvod by měl spíše uvést autora do problematiky. Hardwarový návrh představuje mikrokontrolérem řízenou točnu pro definování pozice modelu ve dvou osách, které je řízeno z řídicího software. Zpracování obrazu probíhá na počítači pomocí sestaveného software pro Matlab. Výstupem software je soubor pro 3D tisk ve formátu „stl“. Po formální práce obsahuje práce drobné překlepy, velmi časté jsou opomenuté jednoznakové předložky na konci řádku, což lze v systému, ve kterém je práce vysázena bez námahy ošetřit. Práce s literaturou je dostatečná. Samotná diplomová práce je na vysoké úrovni, student se do studia dané problematiky ponořil velmi zodpovědně. O kvalitě návrhu svědčí i fakt, že student jádro práce prezentoval na soutěži Student EEICT 2015, kde uspěl na 2. místě. Práci pana Bc. Lukáše Kotka hodnotím známkou „výborně“ / A a přikládám oponentní otázky.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 84469